Tarsus Kipa'da işçi kıyımı

Tarsus Kipa'da işçi kıyımı

Burak Şefkat
Tarsus

Mersin’in Tarsus ilçesine bağlı Tarsu AVM’de yer alan Kipa mağazasında 9 işçi ‘daralma’ gerekçesiyle işten atıldı.17 Mart’ta yaşanan işten çıkarılmalarla ilgili gazetemize konuşan Kipa mağduru Kubilay Çatalbaş yaşananlardan dolayı işverene tepkili olduğu kadar işyerinde örgütlü bulunan Tez Koop-İş sendikasına da tepkili.

İşverenin 17 Mart günü kendilerini bir odaya çağırarak küçülme gerekçesiyle işten attığını ifade eden Çatalbaş ‘ işten atılmamızın ardından 1 hafta geçti sendikamız sadece yasal sürecin beklenmesi gerektiğini söylüyor. Bizlerin basın açıklaması yapalım, eylem yapalım şeklindeki taleplerine sendika durun yapmayın şeklinde cevaplar veriyor’dedi.

İŞVEREN DE SENDİKADA ADALETSİZ DAVRANIYOR

Kendisinin bir süre önce evlendiğini söyleyen Çatalbaş ‘’ atılan işçilerin arasında benim gibi yeni evli olanlar, kredi borcu olanlar, ev kirasını ödemekte zorlanan işçiler var. Kipa işvereninin yaptığı ne kadar adaletsizlikse Tez Koop-İş Sendikasının ‘sessiz kalın yasal süreci bekleyin’ açıklaması da bir o kadar adaletsizliktir. Bu saatten sonra herkes şunu bilsin ki atılan 9 işçi kendi göbeğini kendisi kesecektir’’dedi.

 

www.evrensel.net