Eğitim Sen: Çocuk istismarının üzeri örtülmesin

Eğitim Sen: Çocuk istismarının üzeri örtülmesin

Eğitim Sen İstanbul Şubeleri, Karaman'da Ensar Vakfı bünyesindeki KAİMDER’de yaşanılan çocuk istismarını İstanbul Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde protesto etti. 

Sultanahmet'te bulunan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne gelerek, "Tecavüz meşrulaştırılmasın, çocuk istismarının üzeri örtülmesin" yazılı bir pankart açan Eğitim Sen üyeleri, "Sorumlular bulunsun, hesap sorulsun", “Ensar elini çocuğumdan çek”şeklinde slogan attı. 

Milli Eğitim Bakanlığı'na çağrıda bulunan Eğitim Sen bu dernek ve vakıflarla yürütülen ortak projelere, son verilmesi gerektiğini, vakıf ve derneklerin okullardan  çekilmesi gerektiğini belirttiler.Grup adına açıklamayı Eğitim Sen 3'nolu Şube Başkanı Hüseyin Tosun gerçekleştirdi.

‘DİYANET FETVALARI DA ARSIZA YOL GÖSTERİYOR’

Karaman’da Ensar Vakfı ve Karaman Anadolu İmam Hatip ve İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği’ne (KAİMDER) yakın kişilerin kiraladığı evlerde kalan 9 ve 10 yaşlarındaki 45 erkek öğrencinin, etüt öğretmeni M.B. tarafından cinsel istismara maruz kaldığı söyleyen Tosun, “Türkiye’de ne yazık ki kamu denetiminden uzak dini vakıflar ve kuruluşlar aracılığı ile eğitim adı altında yapılan faaliyetlerin sonuçları can yakmaktadır. Gerekliliği bir tarafa, yeterli ve etkili bir şekilde denetime tabi tutulmayan Ensar, İHH, Anadolu Gençlik Vakfı ve benzer birçoğu deyim yerindeyse okullarımızda cirit atmaktadır. MEB ile ortak proje adı altında hergün yüzlerce çocuğumuz bu vakıfların ve vakıf mensuplarının çalışmalarına terkedilmekte ve yapılan çalışmalar pedogojik hiçbir süzgeçten geçmeden okullarımızda yaygınlaşmaktadır” dedi. 

Ülkedeki yargı kararları ve uygulamaları cinsel istismara uğrayan çocuklara ne yazık ki istismarcılar kadar zarar verdiği dile getirilen açıklamada, bunun gibi bir çok olayın örtbas edildiği, Diyanet fetvalarınında arsıza yol gösterildiği, cinsel istismar suçu işleyen sanıkların adeta yargı kararları ile korunduğunun vurgusu yapıldı.

‘AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANINI İSTİFAYA DAVET EDİYORUZ’

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’nun, Ensar Vakfı için söylediği ‘Buna bir kere rastlanmış olması hizmetleri ile ön plana çıkmış bir kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz.’ sözlerini hatırlatan Tosun, “Sistematik olmayan tecavüzü suç saymadıklarını itiraf ettiler. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası olarak bizler; bu ve benzeri vakaların bir daha yaşanmaması için kalıcı çözümlerin bir an evvel hayata geçirilmesini, hukukun tecavüzcüleri korumak yerine adaleti tesis etmesini ve Ensar Vakfı başta olmak üzere denetimden uzak olan dini vakıf ve cemaat evlerin kapatılmasını talep ediyoruz ” dedi. Açıklamada “Bir kereden bir şey olmaz” anlayışı içerisinde olduğu belirtilen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı istifaya davet edildi. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net