IŞİD davasında karar: 7 tutuklu sanığın tamamı tahliye edildi

IŞİD davasında karar: 7 tutuklu sanığın tamamı tahliye edildi

IŞİD’in Türkiye'deki yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 7'si tutuklu 96 sanık hakkında açılan davanın 4'ncü duruşmasında, tutuklu tüm sanıklar tahliye edildi. Böylece, davada tutuksuz sanık kalmadı.

IŞİD’in Türkiye'deki yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 7'si tutuklu 96 sanık hakkında açılan davanın 4'ncü duruşması Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi’nde bulunan 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmada tutuklu sanıklar, Halis Bayancuk, Cemil Aslan, Enes Yelgün, Erdal Yaşar, Mehmet Karlı ve Suriyeli Muhammed Mustafa Halli, Asaad Khelifalkhadr ile 21 tutuksuz sanık hazır bulundu. 

Önceki duruşmada ifadeleri alınmayan Suriyeli Muhammed Mustafa Halli ve Asaad Khelifalkhadr, tercüman aracılığıyla ifade verdi. Fransız pasaportlu iki kadını İstanbul'dan Antep’e buradan da IŞİD’e katılmak üzere Suriye'ye gönderdikleri iddia edilen Suriyeliler, ifadelerinde suçlamaları kabul etmedi. Türkiye'ye kaçak yollarla geldiğini ve burada turizm işiyle uğraştığını kaydeden Khelifalkhadr, "Turizm işiyle uğraştığım için dışarıdan gelen kişilerin istemesi üzerine onları bazen gezdiriyoruz. Kimseyi IŞİD'e göndermedim. IŞİD'i desteklemiyorum. Fikirlerini de benimsemiyorum" diyerek kendini savundu. 

Bu arada araya giren Halis Bayuncuk tercümanın eksik çevirdiğini söyleyerek, Asaad'ın ifadesinde IŞİD'den dolayı mağdur olduğunu ve bu yüzden Türkiye'ye geldiğini söylediğini aktardı. Tercüman da böyle bir ifadeyi duymadığını söyledi. Tercüman kadınla, Bayancuk arasında ikili diyalog gelişince mahkeme başkanı Ahmet Civelek, Bayuncuk'u uyardı. Mahkeme Başkanı, tercümanın yeminli olduğunu hatırlatarak, sanığa yeniden sordu. Sanık bu kez, “Suriye'de Beşar Esad'la IŞİD arasında çatışma çıkması üzerine artık bizim için yaşanacak bir yer değildi. Bu yüzden Türkiye'ye eşimle birlikte geldim. IŞİD'e adam kazandırdığım söz konusu olamaz" diye konuştu.

Diğer Suriyeli tutuklu sanık Muhammed Mustafa Halli de, Suriye'deki iç çatışmadan kaçarak kaçak yollarla önce Antep’e oradan da İstanbul'a geldiğini ve burada çay ocağı işlettiğini belirtti. 

Daha sonra tutuksuz sanıkların ifadelerine geçildi. Tutuksuz sanık ifadelerinin ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu tüm sanıkların tahliyesine karar verdi. (DİHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 24 Mart 2016 18:04
www.evrensel.net