23 Mart 2016 14:13

YÖK, 1 yılda, 21 akademisyenin işine son verdi: YÖK’e teklif et, o görevden çıkarsın

Paylaş

Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) 2015 yılında “Kamu görevinden çıkarma cezası” teklif edilen, 46 akademisyenden, 21’ininkini kabul etti. Kurum akademisyenleri teklifle görevinden çıkarırken, kurumun kendi içinden “Yükseköğretim Kurulunun yetişmiş personelini kolaylıkla kaybettiği” eleştirisi bulunuyor.

YÖK’ün 2015 yılı faaliyet raporuna göre geçtiğimiz yıl 46 akademisyen hakkında “Kamu görevinden çıkarma cezası” teklif edildi. Bu teklifleri değerlendirmeye alan kurum 21 akademisyenin “Kamu görevinden çıkarma cezası”nı kabul etti. Ancak YÖK raporunda, cezaların gerekçeleri açıklanmadı. Akademisyenlere yönelik disiplin kararlarına, YÖK’ün Disiplin Kuruluna 55 itiraz başvurusu yapıldı. Bu başvuruların 33’ü kabul edildi. YÖK’e “Kamu görevinden çıkarma cezası” teklif edilen idari personel sayısı 55. Bu tekliflerden kabul edilenlerin sayısı 32. Yükseköğretim Denetleme Kuruluna çeşitli üniversiteler hakkında verilen inceleme ve soruşturma talimat sayısı 347. Denetleme Kuruluna yaptırılan ceza soruşturması sayısı 65. YÖK’e karşı, 1 yılda açılan dava sayısı ise 1412.

KOLAYCA AKADEMİSYEN KAYBEDİLİYOR

YÖK’ün raporunda kurumun geliştirmesi gereken yönler başlığı altında bazı eleştiriler yer alıyor: “Yükseköğretim kurumlarının niceliksel olarak artması ile Yükseköğretim Kurulunun teşkilat yapısı ve insan kaynaklarının aynı oranda geliştirilemediği, yükseköğretim mevzuatında  eksiklikler ve yetersizliklerin bulunması, yükseköğretim kurumlarında verilen hizmetlerin standartlaştırılamaması, personel rejimindeki dengesizlikler ve özlük haklarındaki yetersizlikler, yükseköğretim kurulunun yetişmiş personelini kolaylıkla kaybetmesi, yeniden yapılanma konusundaki belirsizlik sebebiyle personelin gelecek kaygısı, çalışanlarda kurum kültürünün, motivasyonun ve aidiyet duygusunun yeterince oluşmaması.” (Ankara/EVRENSEL) 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Dersim belediyelerinden baraj ve HES’lere karşı çağrı

SONRAKİ HABER

Belçika basını saldırıları nasıl gördü?: Kutuplaşma değil dayanışma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...