23 Mart 2016 12:55

Barzani: Erdoğan, Kürt sorununu herkesten daha iyi anlıyor

Paylaş

Federal Kürdistan Bölgesi Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, hedefinin bağımsız Kürdistan’ı kurmak olduğunu ifade ederek, “O gün geldiğinde başkan ben olmayacağım” dedi. 

Rudaw'ın Al-Monitor’den derlediği habere göre, Mesud Barzani, bağımsız Kürdistan’ın kurulması durumunda başkanı olmayacağını belirtti.
 
“Benim hedefim bağımsız Kürdistan’ı kurmaktır, başkan olarak kalmak değil” diyen Barzani, şunları kaydetti: “Bağımsız bir Kürdistan’a sahip olduğumuzda ben başkan olmayacağım. Halkımı kutlayacak ve başka birinin yerime getirmelerini isteyeceğim. Bu, kendime verdiğim bir sözdür.” 

Referandum konusunda çalıştıklarını dile getiren Barzani, “Kontrolümüz dışında bir gelişme yaşanmazsa, zannediyorum Ekim’den önce referandumu gerçekleştireceğiz” dedi. 

‘Erdoğan, Kürt sorunun her kesten daha iyi anlıyor’
 
Türkiye’nin başta Güney Kürdistan’da federalizme karşı olduğunu ifade eden Mesud Barzani, “Şimdi ilişkilerimize bakın. Yapacağımız referandumun Türkiye’deki Kürtler’le ilişkisi olmadığı için hiçbir sorun çıkmaz. Bu nedenle Türkiye’nin Kürtler’in talebini anlayacağını ümit ediyorum” diye konuştu.
 
Barzani, bağımsızlık referandumunu barışçıl bir şekilde gerçekleştirmek istediklerini, bundan dolayı Merkezi Irak Hükümet, İran ve Türkiye ile de konuşacaklarını kaydetti.
 
ERDOĞAN'A ÖVGÜ


Barzani, Türkiye’nin Başbakanı olduğu dönemde Erbil’e gelen Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kürtler’i inkar etme dönemi bitmiştir” dediğini hatırlatarak, bunu “önemli bir gelişme” olarak değerlendirdi.

Barzani, “Ben birkaç kez Erdoğan’la görüştüm. O herkesten daha iyi Kürt meselesini anlıyor. Ondan duyduklarımı başka hiç kimseden duymadım” şeklinde konuştu.

'PKK, ŞENGAL'İ BOŞALTMALI' 
 
PKK’nin Şengal’i terketmesi gerektiğini söyleyen Barzani, “Biz bunu istiyoruz ancak güç ve baskıyla değil. Amerikalılar iç sorunlarımıza müdahale etmiyorlar ama onlar da Şengal’de PKK’nin bulunmasının hiçbir gereği olmadığını biliyor” ifadelerini kullandı. 

Kürdistan Bölgesi’ndeki reformlara da değinen Barzani, önce kendi ailesinden başlayacağını ifade ederek, “Başta kendim olmak üzere, Başbakan Neçirvan Barzani ile Oğlum Mesrur Barzani hakkında yolsuzluk ile ilgili en ufak birşey varsa yargılanacağız” diye konuştu.
 
Barzani, “IŞİD’e karşı mücadele ettiğimiz gibi yolsuzlukla da mücadele etmeliyiz” dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Avrupa Şampiyonası, seyircisiz mi oynanacak?

SONRAKİ HABER

Mültecilerin geri gönderilmesiyle ilgili düzenleme Mecliste

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa