23 Mart 2016 09:17

Mahallafi: Yemen’de barış görüşmeleri başlayacak

Paylaş

YDH'nin El Kudsu’l Arabi gazetesinden derlediği habere göre Suudi Arabistan destekli Mansur Hadi hükümetinin Dışişleri Bakanı Abdulmelik el-Mahallafi, barış görüşmelerinin yüzde 99 ihtimalle bu ay içerisinde Kuveyt’te başlayacağını söyledi.

Görüşmelerin Birleşmiş Milletler gözetiminde yapılacağını belirten Mahallafi, el-Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, “Hükümetimiz bu müzakereler için hazırdır, bir çözüm yolu bulunmasını umuyoruz” dedi.

BM Yemen Özel Temsilcisi İsmail Veled Şeyh, barış görüşmeleri için daha önce Ensarullah Hareketi yetkilileriyle yaptığı görüşmelerin olumlu ve yapıcı geçtiğini açıklamıştı.

Suudi Arabistan, 26 Mart 2015’te Yemen’e başlattığı saldırıların Ensarullah Hareketi silah bırakıncaya ve Mansur Hadi yeniden cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturuncaya kadar süreceğini açıklamıştı.

Yemen sınırındaki bazı kentlerinin kontrolünü kaybeden Suudi Arabistan, birkaç hafta önce Ensarullah liderleriyle görüşmelere başlamış, Yemen’e saldıran Suudi koalisyon güçlerinin sözcüsü General Ahmed el-Asiri de geçtiğimiz hafta Yemen savaşında sona yaklaştıklarını açıklamıştı.

Suudi koalisyonunun Yemen’e bir yıldır düzenlediği saldırılarda 7 binden fazla kişinin öldüğü bildirilmişti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Zarrab'ı tutuklatan ABD'li savcı, Twitter'da Erdoğan'ı takibe aldı

SONRAKİ HABER

Adana'da son 3 hafta içerisinde 22 çocuk tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...