23 Mart 2016 04:53

Personel eksikliğini çözmek yerine uyarı astılar: Hakaret edene sağlık hizmeti verilmeyecek

Paylaş

Ferhat KİŞ
Kayseri

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi kapılarına asılan yazı, personel eksikliği nedeniyle sağlık emekçileri ile hasta ve hasta yakınları arasında yaşanan gerginliklerin geldiği boyutu gözler önüne serdi: “Yetersiz personele rağmen sağlık hizmeti vermeye çalışmaktayız. Personele bağıran, çağıran ve hakaret ve tehdit eden hiç kimseye bu hizmet verilmeyecektir.”

Personel eksikliğinden kaynaklı hasta veya hasta yakını ile sağlık çalışanı arasında sürekli gerginlik yaşandığı bilinen ERÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde kapılara asılan yazı ile sorunun geldiği boyut gözler önüne serildi. Personel eksikliğinden kaynaklı sürekli şikayete ve hakarete maruz kaldıklarını ifade eden hastane çalışanları zor koşullarda hizmet verdiklerini söylüyor. Bunun üzerine hastane yönetimi çareyi personel sayısını artırmakta değil, hastayı ve hasta yakınını sağlık hizmeti alamamakla tehdit etmekte buldu. Hastane kapılarına asılan söz konusu yazıda şu ifadelere yer verildi: “Yetersiz personel, yetersiz asistan sayısına rağmen elimizden geldiğince sağlık hizmetini en iyi şekilde vermeye çalışmaktayız. Poliklinik düzenini ve huzurunu bozan, personele bağıran, çağıran ve hakaret ve tehdit eden hiç kimseye bu hizmet verilmeyecektir.” Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanlığı imzası taşıyan uyarının hastanenin bir çok bölümüne asıldığı ifade edildi.

ÇALIŞANLAR EK KADRO İSTEMİŞTİ

Hasta ile sağlık personeli arasında sağlıklı hizmet ilişkisini zedeleyen personel yetersizliğine sağlık emekçileri hastane yönetimine verdikleri dilekçeler ile daha önce dikkat çekmişlerdi. Sağlık emekçileri ek personel alınması için hastane yönetimine verdikleri dilekçelere olumsuz yanıt almıştı. 

‘PERSONEL EKSİKLİĞİ GİDERİLMELİ’

Aylin Akçay, SES MYK Üyesi: Personel eksikliği sağlık emekçilerinin en önde gelen problemlerinden biri. Bu durum hem sağlık emekçilerinin çalışma koşullarını zorlaştırıyor, fazla çalışma ve iş yükü yüksek düzeylere çıkıyor, tükenmişliği de yıpranmayı da artırıyor, hem de sağlık hizmetini olumsuz etkiliyor. Bu sorunun giderilmesi için acilen personel yetersizliğinin alanda örgütlü sendikalar ve meslek örgütleri ile ortak bir çalışma yapılarak gerçekçi bir şekilde tespit edilmesi ve bu eksikliğin kadrolu çalışanlar istihdam edilerek giderilmesi gerekiyor. Bugün atama bekleyen ve kadro açılmadığı için çalışamayan binlerce sağlıkçı var. Yani bir yanda artık krize dönen personel eksikliği var, bir yanda da atama bekleyen sağlıkçılar var, ama niyet gerçek bir çözüm olmadıkça sorun her kesim açısından büyüyerek devam ediyor. 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Zengin çocuğu olsa böyle mi olurdu?

SONRAKİ HABER

Siemens işçisi Evrensel'e yazdığı mektupta çalışma koşullarını anlattı: Siemens’te yangın var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...