'Halkın cahilliğine güveniyorum' diyen profesör görevinden istifa etti

'Halkın cahilliğine güveniyorum' diyen profesör görevinden istifa etti

Bir televizyon kanalında yaptığı konuşmada "cahil, okumamış, tahsilsiz halkın ferasetine güveniyorum" diyen Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Arı üniversitedeki görevinden istifa etti.

'GÖRÜNTÜLERİM YANLIŞ ŞEKİLDE MONTAJLANMIŞ'

DHA muhabirinin telefonla ulaştığı Bülent Arı, istifasıyla ilgili haberlere konu olan ve video paylaşım sitelerinde yer alan katıldığı bir programın görüntülerine işaret ederek “Youtube'da yer alan görüntülerim yanlış şekilde montajlanmış. Üniversitenin adının yıpranmaması için istifa ettim" dedi.

KRT'de konuşan Arı şunları söylemişti

"Ben daha çok cahil ve okumamış tahsilsiz kesimin ferasetine güveniyorum bu ülkede. Yani ülkeyi ayakta tutacak olanlar, okumamış, hatta ilkokul bile okumamış, üniversite okumamış cahil halktır. Onlar bu yanlışların hiçbirini yapmazlar, o beyannamenin ben neresinden tutayım. Daha önce Jön Türklerin yaptığı gibi ateşe sürüklüyorlar Türkiye'yi. Türkiye'nin okumuş kesimi, profesörlerden başlayarak geriye doğru en tehlikeli olanlar üniversite mezunları. Olayları en rahat okuyanlar ilkokul mezunları. Çünkü zihinleri berrak. Üniversite ve sonrası durum çok vahim çünkü gidişatı okuyamıyorlar, zihinleri bulanık."

'OKUMA ORANI ARTTIKÇA BENİ AFAKANLAR BASIYOR'

"Sultan Hamid devrine geri dönelim, Sultan Hamid, mülkiye olmak üzere Sultanileri kurdu. Yani medreselerde az çok kıt kanaat sadece dini tedrisat olmak yerine, laik eğitimi bütün ülkeye yaydı. Yani Osmanlı aydınlanmasını sağlayan Sultan Hamid'dir. Bu okullarda okuyanlar Sultan Hamid'i devirdiler. Bizde de şimdi okuma oranı arttıkça beni afakanlar basıyor. Ben açıkçası korkuyorum, ben her zaman cahil halkın ferasetine güveniyorum. Ben sürekli Refik Halit gibi gözlem yapıyorum, trafikte en tehlikeli tipler üniversite mezunlarıdır. Bakın normalde hiç okumamış kesimler trafikte bir şey verdiğiniz zaman ona uyarlar, bunlar sürekli tehdit oluşturmazlar. Dünyanın gidişatını göremeyenler okumuşlardır. Okuma oranı arttıkça Türkiye'de olayları tahlil kabiliyeti azalıyor."

'TÜRK MİLLETİNE KORKUYU YAKIŞTIRAMADIM'

Prof. Dr. Arı, canlı bomba katliamları nedeniyle vatandaşların korku ve paniğe kapılması konusunda da şunları söyledi: "İnsanlarda beklenildiğinden çok fazla korku var. Ben açıkçası Türk milletine yakıştıramadım. İki gündür dolaşıyorum etrafta hakikaten yollar boşaldı, marketler boşaldı, iş yerleri kapandı, okulları kapatanlar oldu. Ben bombanın patladığı gün bir arka sokaktaydım. Yani Cumartesi günü için herkes söylemişti, şuralara gitmeyin diye ben o dedikleri yerlerde geziyordum. Pazar günü İstanbul'un boşalması hayra alamet değil, istenilen oydu zaten."

'ERDOĞAN GİDERSE FELAKETLE KARŞI KARŞIYA KALIRIZ'

Prof. Arı şöyle konuştu: "Erdoğan giderse tam bir felaketle karşı karşıya kalırız. Gelecek nesillere birşey bırakabilmemiz için evet bizim de ölmemiz gerekiyor. Sevdiklerimizden de vazgeçeceğiz. Üzeri örtülü görünmeyen bir savaş halindeyiz, bunu kabul edelim." (HABER MERKEZİ)

 

Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektör Yardımcısı: Cahil halka güveniyorum

 

 

Son Düzenlenme Tarihi: 22 Mart 2016 17:52
www.evrensel.net