23 Nisan 2012 08:00

F-oskar Töreni bugün

Bugün 23 Nisan’a çok özel bir anlam kazandıracak bir tören gerçekleştiriliyor. F-oskar Töreni! Bu akşam F-oskarlar sahiplerini bulacak.F-oskar Ödülleri, Sınır Tanımayan Çocuk Hakları Savunucuları adlı uluslararası bir örgütün çabası ile bu yıl ilk kez veriliyor. “F-oskar” teknik bir terim

F-oskar Töreni bugün

Paylaş
Serdar Değirmencioğlu

F-oskar Ödülleri, Sınır Tanımayan Çocuk Hakları Savunucuları adlı uluslararası bir örgütün çabası ile bu yıl ilk kez veriliyor. “F-oskar” teknik bir terim değil. “Facia oskarı” benzetmesinin kısaltması. F-oskarlar ile Türkiye’de giderek yaygınlaşan bir çocuk hakları ihlal türü olan reklamlara dikkat çekilmesi hedefleniyor.

KAZANANLAR

20 Nisan günü yapılan basın açıklamasında, F-oskar Ödülleri’ni kazananlar kamuoyuna duyuruldu. Açıklamada, F-oskar Ödülü adaylarının, 2011 reklamları incelenerek Foskar Akademisi tarafından seçildiği belirtiliyor.

Akademinin belirlediği adaylar – yani, reklam ile çocuk hakları ihlalleri örnekleri – çocuk hakları savunucuları ve çocuklardan oluşan F-oskar jürisi tarafından değerlendirildi. Bu değerlendirme sonucu birkaç dalda birden F-oskar Ödülü sahipleri belirlendi.

GSM SEKTÖRÜ

Basın açıklamasında F-oskar Akademisi’nin GSM sektöründe tek aday belirlediği ve bu adayın, senelerdir sürdürdüğü Selocan Reklam Kampanyaları ile Türksel olduğu açıklandı. F-oskar Ödülü Jürisi, Türksel’in hak ihlalleri açısından önde gittiğini ve F-oskar’ı hak ettiğini vurguladı. Değerlendirmede Türksel’in, yalnız Türkiye’de değil, K. Kıbrıs’taki reklamlarda da Selocan kullanarak “çocuk hakları ihlali ihracatı” yaptığının ve yeni bir çığır açtığının da altı çizildi.

OTOMOTİV SEKTÖRÜ

Türkiye’nin baştan başa araba ile kaplanması için çalışan ve bu konuda büyük başarılar elde eden uluslar arası şirketler, 2011 yılında reklamlarında çocuk kullanmak için adeta yarıştılar. Otomotiv F-oskar’ı için neredeyse bütün araba üreticileri aday olabilirdi.

Toyota, “Benim babam Toyota gibi adam” sloganıyla yakaladığı çıkışı 2011’de de sürdürdü. Fiat ise büyümüş de küçülmüş iki çocuk senaryosu kullandığı televizyon ve gazete reklamları ile feci çocuk hakları ihlalleri gerçekleştirdi. Arabaların dünyayı istila etmesinde önemli payı olan Ford ise, “Arka koltukta bayram var” reklamı ile F-oskar adayı olmaya hak kazandı. Opel ise “Baba, Opel’imiz tatile hazır mı?” reklamı ile aday adayları arasında öne çıktı.

F-oskar Ödülü Jürisi yaptığı değerlendirmede, dört aday arasında Toyota ve Fiat’ın en önemli ihlalleri gerçekleştirdiğini, ancak Fiat’ın bir dizi reklamda aynı anda iki çocuk kullanarak daha fazla hak ihlali yaptığını saptadı. Sonuç olarak Fiat, F-oskar Ödülü’ne layık görüldü.

BEYAZ EŞYA

F-oskar Akademisi’nin değerlendirmeye aldığı üçüncü sektör olan beyaz eşya sektöründe, reklamlarda artık bir dünya markası olduğu vurgulanan Beko öne çıktı. F-oskar Ödülü Jürisi yaptığı değerlendirmede, Beko reklamlarındaki duygusal sömürüye dikkat çekti.

ÖZEL OKULLAR

F-oskar Akademisi, değerlendirmeye aldığı dördüncü sektör olan özel okullar içerisinde reklamlarında çocuk kullanan çok fazla sayıda okul bulunduğu için aday adayı belirlenemediğini açıkladı. F-oskar Akademisi, özel okulların parasız eğitim hakkını engelleyen ama yine de büyüyen bir “facia” olduğunu da vurgulamaktan kaçınmadı.

PEGASUS’A ÖZEL F-OSKAR

Uçak içindeki ekranlarda yayımlanan uçuş güvenliği filmlerinde çocuklar oynatılmasını sağlayan Pegasus Havayolları ise özel bir F-oskar’a aday gösterildi. Bilindiği üzere, bu filmlerde yer alan çocuklar ilgi çeksinler diye yetişkinler gibi giydirilmişler ve “şirin” görünsünler diye büyüklere ilginç gelebilecek kimi davranışları sergilemeleri sağlanmıştı. F-oskar Jürisi, uçuş güvenliği filminde oynatılan çocukların rızalarının alınmamasının ve kullanılmalarının önemli bir çocuk hakları ihlali olduğunu vurgularken, Pegasus’un bu filmi kullanmakta ısrar etmesine dikkat çekti.

Basın açıklamasında, bu konuda yapılan uyarılara Pegasus tarafından verilen bir yanıta da yer verildi. Yanıt, Pegasus’un başka havayollarına örnek olduğunu iddia edecek denli ileri gittiğini gösteriyor.

Pegasus olarak, misafirlerimizin güvenliği bizim için ana önceliktir. Bu önceliğe uygun tüm teknolojik altyapı donanımları için yatırımlarımızı ve çalışmalarımızı her gün katlayarak sürdürmekteyiz.

Yapılan araştırmalar, içinde bulunduğumuz multimedya çağında, gerek mesajların, gerekse mecraların artışı ve hızından kaynaklanan nedenlerden dolayı zihnin, kendine sürekli aynı formatta sunulan mesajları kanıksayarak, bir süre sonra seçiciliğini kaybettiğini ortaya koymaktadır. Bu noktada misafirlerimize güvenlik kurallarımızı en efektif şekilde anlatmak için uzun arayışlarımız sonucu şu an uçaklarımızda yayınlanmakta olan ve Pegasus Ailesi bireylerinin çocuklarının rol aldığı kabin içi güvenlik demo filmimizi üretmiş bulunuyoruz. Filmimiz gerek misafirlerimizden, gerekse kamuoyundan olumlu geri dönüşler almıştır. Bu çalışmamızla, çok değer verdiğimiz minik misafirlerimize de bu yolla ulaşarak, ebeveynlerinde olduğu kadar onlarda da kabin içi güvenlik bilincini yaratmayı başardık. Tüm bu çalışmamıza ek olarak, kabin için güvenlik kurallarının detaylıca anlatıldığı güvenlik kartlarımız da her uçuşumuzda, her koltuğumuzun arkasında misafirlerimize sunulmaktadır.

Son olarak, güvenlik önlemlerinin gerek sözlü, gerekse bire bir uygulamalı sunulduğu filmimizin bu anlamda birçok havayoluna da örnek olduğu bilgisini mutlulukla sizinle paylaşırken, güvenli uçuşlar dileriz.

DAVETLİLER

Ödül törenine davet edilen F-oskar adayları ve F-oskar kazananların törene katılmaları beklenmiyor. Törene davet edilen devlet yetkililerinin de törende bulunmayacağı tahmin ediliyor. Ödül töreni saat 22:00’de başlayacak.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

‘Severek yapıyoruz severek ölmeyelim’

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa