Sağlıkta şiddet haberleri arttı

Sağlıkta şiddet haberleri arttı

MEDYADA bu yılın ilk dört ayında basına yansıyan “sağlık çalışanlarına karşı şiddet” haberlerinin sayısı, geçtiğimiz yılın ilk dört ayına göre yüzde 156 arttı.Gaziantep’te Dr. Ersin Arslan’ın öldürülmesiyle tekrar gündeme gelen “doktorlara karşı şiddet” tartışmaları sür

MEDYADA bu yılın ilk dört ayında basına yansıyan “sağlık çalışanlarına karşı şiddet” haberlerinin sayısı, geçtiğimiz yılın ilk dört ayına göre yüzde 156 arttı.

Gaziantep’te Dr. Ersin Arslan’ın öldürülmesiyle tekrar gündeme gelen “doktorlara karşı şiddet” tartışmaları sürerken, konunun medyanın gündeminde geçtiğimiz yıla göre yüzde 156 daha fazla yer aldığı ortaya çıktı. Medya Takip Merkezi’nin(MTM) sağlık sektöründe şiddet sorunu araştırdığı çalışmada, son iki yılın ilk 4 ayında basına yansıyan “sağlık çalışanlarına karşı şiddet” olayları karşılaştırıldı.

Doktorlar ve hemşireler dahil, tüm sağlık çalışanlarının maruz kaldıkları şiddet ya da öldürülme vakaları ile ilgili haberleri inceleyen MTM, vakaların geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 156 oranında artış gösterdiğini tespit etti.

ALGI DA DEĞİŞTİ

MTM’nin hazırladığı raporda basının sağlık çalışanlarına yönelik şiddete karşı algısında da değişim yaşandığı görüldü.

Basının, 2011 yılının ilk 4 ayında sağlık çalışanlarına şiddet haberlerini olay bazında ele alarak “Böyle adalet olur mu?”, “O katil de serbest kalmış”, “O da serbest” gibi başlıklarla sunduğu, buna karşın 2012 yılının aynı döneminde bu olayların toplumsal bazda ele alınarak, ”Doktor isyanı sokağa taştı”, “Doktorların sabrı taştı”, “Şiddet varsa sağlık yok”, “Hekimler iş bırakıyor” gibi başlıklarla verildiği görüldü. (Ankara/ANKA)

www.evrensel.net