21 Mart 2016 18:09
Son Düzenlenme Tarihi: 21 Mart 2016 18:32

Teniste erkek lobisi devrede: 'Kadınlardan daha fazla ödüllendirilmeliyiz'

Teniste erkek lobisi devrede: 'Kadınlardan daha fazla ödüllendirilmeliyiz'

Paylaş

Indian Wells Tennis Garden'ın üst düzey yöneticisi Raymond Moore'ın başlattığı tartışmaya katılan teniste dünya erkekler sıralamasının 1 numaralı ismi Novak Djokovic, erkek raketlerin kadın tenisçilerden daha fazla para kazanması gerektiğini iddia etti.  

Indian Wells Tennis Garden'ın üst düzey yöneticisi Raymond Moore  "Eğer ben bir kadın oyuncu olsaydım her gece dizlerimin üstüne çöker ve Roger Federer ve Rafa Nadal doğduğu için şükrederdim. Çünkü bu sporu onlar yukarı taşıdı" demiş Serena Williams bu sözlere "Hakaret" ve "Çok çok yanlış" yanıtını vermişti. Kadın tenisçilerin kortlardaki eşitlik mücadelesinin öncü isimlerinden Billie Jean King de "Raymond Moore'un açıklamaları beni hayal kırıklığına uğrattı. Pek çok noktada yanılıyor" dedi.

BBC Türkçe'nin haberine göre ABD'nin California eyaletinde düzenlenen Indian Wells BNP Paribas Açık turnuvasında birinci olan Djokovic, kadın ve erkek oyuncuların yer aldığı karışık organizasyonlarda izleyici istatistiklerinin ödüllerin dağıtılmasında belirleyici olması gerektiğini savundu.

Sırp oyuncu, kadınların "hak ettikleri için savaştıklarını ve bunu elde ettiklerini ama tenis dünyasında daha fazla savaşmaları gerektiğini" söyledi.

Djokovic "İstatistikler erkek tenis maçlarında çok daha fazla izleyici olduğunu gösteriyor. Sanırım bu bizim daha fazla ödüllendirilmemiz için nedenlerden biri" dedi.

Son Avustralya Açık'ın şampiyonu, "Kimin daha fazla ilgi uyandırdığı, izleyici çektiği ve kimin daha fazla bilet sattırdığı gibi konularda veriler ve istatistiklere bakarak daha adil olarak dağılım olmalı" ifadelerini kullandı.

BILLIE JEAN KING ÖNCÜ OLMUŞTU

1972'de Billie Jean King, bir sonraki turnuvada ödüller eşit dağıtılmazsa Amerika Açık'a katılmayacağını, diğer kadın tenisçilerin de kendisiyle aynı fikirde olduğunu ilan etmişti. Bunun üzerine Amerika Açık, erkeklere ve kadınlara eşit ödül dağıtan ilk grand slam olmuştu. Avustralya Açık 2001, Fransa Açık 2006, Wimbledon ise 2007'den bu yana ödülleri eşit dağıtıyor.  (SPOR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

AKP Milletvekili Öztürk: İnadına Ensar Vakfı'na destek olmaya devam edeceğiz

SONRAKİ HABER

Erdoğan: Menbic'deki saldırı ABD'nin çekilme kararını etkileyebilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa