21 Mart 2016 16:50

Rusya krizi ve bombalı saldırılar turizmi vurdu

Paylaş

Wall Street Journal gazetesi, Rusya ile kötüye giden ilişkiler ve çeşitli kentlerde yaşanan terör saldırıları nedeniyle Türk turizminin ciddi darbe aldığını yazdı.

WSJ’deki habere göre, tur operatörlerinin elde ettiği veriler, 2016 yaz sezonu için yapılan rezervasyonlarda geçen yıla kıyasla yüzde 40’lık bir düşüş kaydedildiğini gösteriyor. Otellerdeki doluluk oranı yarı seviyelere gerilerken, yüzlerce otel satışa çıkarıldı.

İSTANBUL İLK 5’TEYDİ!

Haberin devamında şu ifadelere yer verildi: “Türkiye’nin turizm gelirleri, 2001-2014 yılları arasında 3 kat arttı ve 34.3 milyar dolar ile rekor kırdı. İstanbul, MasterCard Küresel Hedef Şehirler Endeksi 2012’de Avrupa’nın zirvesindeki 5 kent arasında yer aldı. Ancak 24 Kasım 2015’te Türk F-16 jetlerinin Rus Su-24 uçağını düşürmesinin ardından turizm sektöründeki göstergeler aşağıya yöneldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, olayın ardından Türkiye’ye karşı özel ekonomik önlemleri devreye soktu. Çeşitli kentlerde düzenlenen bir dizi terör saldırısı da Türkiye’nin itibarını sarstı.” WSJ’nin aktardığı resmi verilere göre, turizm sektörü, Türkiye’deki GSYİH’nin yüzde 4’ünden fazlasını oluşturuyor. Ayrıca Türkiye’nin toplam iş gücünün yüzde 7’sine denk gelen 1 milyondan fazla kişi bu sektörde istihdam ediliyor. (İSTANBUL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

odatv davasında bilirkişi raporu: Bilgisayarlara dışarıdan müdahale edilmiş

SONRAKİ HABER

Fed piyasalarla ters yönde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...