23 Nisan 2012 09:43

Suriye ile iplerin gerilmesi nakliyecileri vurdu

İstanbul’dan sonra ikinci büyük tır filosuna sahip Hatay’da, Suriye ile ilişkilerin gerilmesi nakliyecileri ve şoförleri ekmeğinden etti.Ortadoğu ve körfez ülkelerine daha önce vizelerin kalkmış olması sınır ticaretini yaygınlaştırmışken, Türkiye’nin Suriye ile ipleri germesi şoförleri işsiz bıraktı. Antakya&rsqu

Suriye ile iplerin gerilmesi nakliyecileri vurdu

Paylaş

Ortadoğu ve körfez ülkelerine daha önce vizelerin kalkmış olması sınır ticaretini yaygınlaştırmışken, Türkiye’nin Suriye ile ipleri germesi şoförleri işsiz bıraktı. Antakya’da, 3 bine yakın şoför işsiz kalırken, bu durumdan ailelerle birlikte en az 7 bin kişinin etkilendiği belirtildi. Ayrıca işlerin iyi olduğu zamanlarda Hatay Cilvegözü Sınır Kapısından günde 250-300 araç çıkarken şuan çıkış sayısı 10-15’lere düşmüş durumda.

Bu bilgileri ise Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Ortadoğu Sorumlusu Hamit Şanverdi paylaştı. Şanverdi, Hatay Fm’de Ayhan Gümüşsoyla Hatay Gündemi programının canlı yayın konuğu oldu.

Suriye sorunu ile birlikte, Hataylı nakliyecilerin taksitlerini, kredilerini ödeyemez hale geldiğini anlatan Şanverdi, “Eğer Suriye ile sorunlar, bir iki ay daha devam ederse çoğu firma iflas edecektir. Kesinlikle Suriye’ye alternatif bir yol bulunmalıdır. Bu olaylar 2-3 ay içerisinde çözüleceğine de inanamıyoruz. Cilvegözü sınır kapısından günde 250-300 araç çıkarken şuan 10-15’lere sıfırlara düşmüştür” dedi.

IRAK İZİN VERMEDİ

Hataylı nakliyeciler olarak dokuz bin araçlarının olduğunu söyleyen Şanverdi, araçların yüzde 80’i Ortadoğu ve körfez ülkelerinde çalıştığını hatırlattı. Ortadoğu ve körfez ülkelerinde vizelerin kalkması ile nakliyecilerin yeni yatırımlar yaptığını ifade eden Şanverdi, “Hiç beklemediğimiz bu Suriye’deki karışıklık biz nakliyecileri perişan etmiştir. Şu anda Suriye üzerinden taşımalarımızı yapamaz duruma geldik. Şoförlerimiz haklı olarak Suriye üzerinden gitmemektedir. Son 15 gün içerisinde 4 şoförümüzü kaybettik. Alternatif olarak Irak’ı düşündük fakat maalesef Irak Hükümeti transit taşımalarımıza izin vermedi” dedi.

‘TEK UMUDUMUZ RO-RO HATTI’

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile sorunların çözümü konusunda görüştüklerini anlatan Şanverdi, Mersin’den Mısır’a Ro-Ro hattı düşünüldüğünün bilgisini verdi. Son aldıkları bilgilere göre Mısır’la ön görüşmelerin ve gerekli çalışmaların yapıldığını belirten Şanverdi, Mısır ve Türkiye Ulaştırma Bakanlıklarının imza aşamasına geldiğini söyledi.

Şanverdi, Hataylı nakliyeciler olarak tek umutlarının Mersin-Mısır Ro-Ro hattı olduğunu ifade etti. Şanverdi, bu ulaşımın maliyetinin yüksek olmasını beklediklerini belirterek, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’dan destek istedi. (Adana/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Atalay’dan Demirel’e 28 Şubat eleştirisi

SONRAKİ HABER

Mersin'de işçi servisi devrildi: 6 işçi yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa