21 Mart 2016 01:02

88 yıl sonra Küba’ya bir ABD Başkanı gitti

Paylaş

ABD Başkanı Barack Obama, Küba Devlet Başkanı Raul Castro’yla görüşmek üzere başkent Havana’ya gitti. Obama, 88 yıldır Küba’yı ziyaret eden ilk ABD Başkanı oldu.

Küba Devlet Başkanı Raul Castro’nun Obama’yı ve ailesini havaalanında karşılamaması dikkat çekti. ABD Başkanı ise Küba’ya inişinin ardından attığı Tweet’te “Küba halkıyla buluşmayı ve onları bizzat dinlemeyi iple çekiyorum” dedi. Gazetemiz baskıya girdiğinde Obama’nın programında Raul Castro ile görüşme de yer alıyor. Obama-Castro buluşması henüz gerçekleşmemişti. ABD Başkanının Eski Devlet Başkanı Fidel Castro’yu ziyaret etmesi ise beklenmiyor.

Obama, bugün de devlet televizyonundan Küba halkına seslenecek ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle bir araya gelecek.

AİLESİ İLE BİRLİKTE GELDİ

Pazar günü Havana’ya inen Barack Obama, başkanlık uçağından çıkarken eşi Michelle Obama’nın yanı sıra kızları Sasha ve Malia ile birlikte havalimanındakileri selamladı.

Yağmur altında ellerindeki şemsiyelerle kırmızı halıdan ilerleyen Obama ailesini ise Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez karşıladı.

Obama’nın Küba ziyaretinin “normalleşme süreci”ne giren ikili ilişkileri daha da iyi bir noktaya getirebileceği konuşuluyor. Havana’da Obama’nın ziyareti sırasında protesto olayları da yaşandı.

BBC’nin Amerika Editörü Jon Sopel’e göre, ziyaret büyük bir öneme sahip ve “Bundan sadece 18 ay önce bir ABD Başkanının Küba topraklarına ayak basması hayal dahi edilemezdi”. Sopel’e göre, ziyaret iki ülke arasındaki ilişkiler açısından yeni bir dönemin başlangıcını simgeliyor.

KÜBA’DA ‘MUHALİFLERLE’ GÖRÜŞECEK

Beyaz Saray, Obama’nın Küba’daki Castro yönetimine karşı muhalif gruplarla da görüşeceğini açıkladı. Her ne kadar Obama’nın ziyareti önemli bir adım olsa da iki ülke arasındaki ilişkilerin hâlâ tam anlamıyla normalleşmediğine dikkat çekiliyor.

ABD’nin 54 yıldır Küba’ya uyguladığı ekonomik ambargo sürüyor. Ambargonun kaldırılması ancak Kongredeki oylamada kabul görürse mümkün olacak.

Küba ise ABD’nin Guantanamo Körfezi’ndeki deniz üssünü toprak işgali olarak görüyor.

Aralık 2014’ten bu yana ilişkileri normalleştirmeye çalışan Barack Obama ve Raul Castro, telekomünikasyon alanında iş birliğinin önünü açmış ve ilk kez iki ülke arasında tarifeli yolcu uçağı seferlerinin başlamasını sağlamışlardı.

Obama, geçen hafta yaptığı açıklamada, Küba ziyaretinin bu ülkeyle diplomatik ilişkilerin yeniden tesis edilmesine katkı sağlayacağını belirterek, “Yaklaşık 90 yıl sonra gelecek hafta bir savaş gemisi eşlik etmeden Küba’yı ziyaret eden ilk ABD Başkanı olmayı sabırsızlıkla bekliyorum” ifadesini kullanmıştı. 

HEM SİYASET HEM TİCARET

ABD Başkanı Barack Obama’nın Küba ziyareti sırasında, hizmetler sektöründeki yabancı sermaye yatırımlarının artırılmasını da ele alması bekleniyordu. Başkan Obama yatırım şartlarını iyileştirme imkanlarının ele alınacağı bir buluşmada Kübalı iş adamlarıyla bir araya geldi. 

Raul Castro yönetimi özel teşebbüsün kontrollü ve sıkı şartlar altında teşvik edilmesini öngören temkinli bir açılma politikası uyguluyor. Küba 1959 yılındaki devrimin ardından sağlık ve eğitim alanlarında örnek ülke haline gelmiş, sosyal güvenliği arttırmış ve diğer bölge ülkelerinin aksine hiçbir vatandaşını açıkta bırakmamıştı.

Ancak Raul Castro ülkesindeki yabancı sermaye yatırımlarının artmasını istiyor. Turizm alanındaki yatırımlara ağırlık veriliyor. 

Castro, Amerikan ticari ambargosunun kaldırılmasını ve 1903 yılından beri ABD tarafından kullanılan Guantanamo askeri üssünün iade edilmesini istiyor. 

İNSAN HAKLARI DİYECEK!

Barack Obama’nın, Küba başkentindeki temasları sırasında “insan hakları” konusunu da gündeme getireceği duyuruldu. Dünyada savaş, işgal ve sömürü politikalarının bir numaralı sorumlusu ABD’nin başkanları diğer ülkelere ‘demokrasi’ dersi vermeleriyle ünlü. ABD destekli diktatörlüğün 1959’da yıkılmasına rağmen bu küçük adaya ve halkına boyun eğdiremeyen ABD başkanları ve yönetimleri askeri işgalden devlet başkanına suikast girişimlerine kadar çeşitli vesilelerle Küba’ya müdahale etmeye çalıştı ancak başarılı olamadı. 

Küba’yı Obama’dan önce sadece 1928 yılında Başkan Calvin Coollidge ziyaret etmişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Portakal Çiçeği Karnavalı’nın açılış töreni ve konserleri iptal edildi

SONRAKİ HABER

Musul'daki hava saldırısı kameraya yansıdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...