21 Mart 2016 04:57

Diyarbakır’da Newroz günü

Paylaş

Ablukalar, katliamlar arasında baharın gelmesiyle umutların yeşerdiği, direnişin sembolü Newroz’u kutlamak için Diyarbakır’da tüm hazırlıklar tamamlandı. Kutlamanın yapılacağı Newroz alanına dev bir platform kuruldu. Bugün yüz binlerce kişinin katılımıyla kutlanacak Newroz’da, operasyonların durması çağrı yapılarak siyasi ve demokratik talepler dile getirilecek. 

“Direnerek Kazanacağız, Özgür Önderlik, Özerk Kürdistan, Demokratik Türkiye” şiarıyla Diyarbakır’da Newroz bugün kutlanacak. Kutlamanın yapılacağı Newroz Parkı’na dev bir platform kuruldu. Diğer yıllara oranla çok geniş güvenlik önlemlerinin alındığı alan çepeçevre bariyerlerle kapatıldı. Bu bariyerlerde Tertip Komitesi’nin belirlediği güvenlik görevlileri 24 saat boyunca nöbet tutmaya başladı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı ekipler de alan çevresinde devriye ve kontrollerini yoğun sürdürüyor. Alana girişler beş giriş kapısından aramalarla sağlanacak. Çok sayıda yabancı konukla birlikte, sanatçı, aydın, siyasi parti temsilcisi de Newroz’a katılacak. 

Saat 10.00’da başlayacak olan kutlamada, açılış konuşmasını Tertip Komitesi Başkanı Hafize İpek yapacak. Kutlamada, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDK Eş Başkanı Gülistan Koyiğit, DTK Eş Başkanı Selma Irmak, HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı birer konuşma yapacak. Sanatçılar Mikail Aslan, Amed Müzik Orkestrası Şehit Mizgin Kadın Korosu, Koma Gule Xerzan, Bajar’ın sahne alacağı kutlamanın, saat 16.00’da sona ermesi öngörülüyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı da, 21 Mart’ta Bağlar ilçesi Newroz Parkı’nda düzenlenecek kutlamalara katılmak isteyen vatandaşları 25 ayrı noktadan otobüslerle kutlama alanına ücretsiz taşıyacağını bildirdi. (Diyarbakır/EVRENSEL)

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

‘İnsan cenazesini alınca üzülür, biz cenazemizi bulsak sevineceğiz’

SONRAKİ HABER

Dersim'de yasaklanan 11 bölgenin dışındaki alanlar da köylülere yasak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...