Rusya'da düşen uçağın enkaz çalışmaları tamamlandı

Rusya'da düşen uçağın enkaz çalışmaları tamamlandı

Dubai'den kalkan ve Rostov-on-Don Havaalanı’na iniş yapmaya çalışırken düşen FlyDubai Havayolları’na ait Boeing 737-800 tipi yolcu uçağının enkazında yürütülen arama kurtarma çalışmalarının sona erdiği belirtildi.

Uçak, dün yerel saatle 03.50’de Rusya’nın başkenti Moskova’nın 950 kilometre güneyindeki Rostov-on-Don Havaalanı’na iniş yapmaya çalışırken düşmüş, kazada yedisi mürettebat 62 kişi hayatını kaybetmişti.

Rusya Acil Durumlar Bakanı Yardımcısı Vladimir Stepanov, arama kurtarma çalışmalarının tamamlandığını duyurdu. Gazetecilere yaptığı açıklamada, uzmanların kazanın nedeninin belirlenmesi için uçağın parçalarını incelemeye başlayacağını kaydeden Stepanov,  enkazdan toplanan DNA örneklerinin de incelenerek kimlik tespiti yapılacağını belirtti.
Rostov-na-Don Valiliği’nden yapılan açıklamada ise gece boyu ölenlerin ailelerine bilgi verilmesi yönünde çalışmalar yürütüldüğü, 55 yolcudan 53’ünün ailesiyle irtibat kurulduğu belirtildi. Açıklamada kazayla ilgili 72 ailenin valiliğe başvuru yaptığı, kentteki otellere ölen iki Ukraynalının ailelerin de aralarında bulunduğu kişilerin yerleştirildiği de aktarıldı.

RİA Novosti’ye konuşan Rusya Uluslararası Havacılık Komitesi’nden bir yetkili uçağın kara kutularının da Moskova’ya doğru yola çıktığını açıkladı.

Düşen uçakta yardımcı pilot Alejandro Alava Cruz ve kabin amiri Xavier Alejandro Curbelo Caro olmak üzere iki İspanyol vatandaşı vardı.Sputnik’e konuşan İspanyol Havayolu Pilotları Birliği (SEPLA) Teknik Müdürü, Ariel Schocron, düşen uçaktaki yardımcı pilotun yeterli deneyimi olduğunu söyledi. Schocron “Yardımcı pilotun yeterince deneyimi vardı. FlyDubai ucuz bir havayolu firması ancak tüm mürettebatın çok deneyimli olduğunu biliyoruz” ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net
ETİKETLER RusyaFlyDubai