Meral Danış Beştaş: '21 Mart'ta kutlayın' demek işin bahanesi

Meral Danış Beştaş: '21 Mart'ta kutlayın' demek işin bahanesi

Adana’da yapılmak istenen Newroz'un yasaklanması ve kutlama yapmak isteyen kitleye polisin gazla saldırması üzerine HDP il binası önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, HDP il eş başkanları yönetici ve üyeleri, HDP bileşenleri, Emek Partisi İl Başkanı ve yöneticileri katıldı.

Parti il binası önünde açıklama yapan Milletvekili Meral Danış Beştaş, yüz yıllardır kutlanan Newroz bayramının AKP iktidarının keyfine göre yasaklandığını söyledi. Adana’da ve Türkiye’nin birçok yerinde Newroz’u kutlamak isteyen halka saldırıldığını belirten Beştaş, “Newroz’a izin verilmiyor, hangi gün yapacağımıza onlar karar vermeye çalışıyor. Ancak 21 Mart’ta yapılsın yaklaşımları da samimi değil. İşte Ceyhan ilçe önce 19 Mart’a izin verilmişti. Daha sonra 'İçişleri Bakanlığı kararı 21 Mart dışında izin verilmiyor' dediler. Tertip komitesi Ceyhan için 21 Mart’ta yapılması için yeniden başvuru yaptı. Önce izin verdiler ama daha sonra 21 Mart’ta kutlanmasını da yasakladırlar” dedi

En son Newroz yasağının 2012 yılında İdris Naim Şahin’in İçişleri Bakanı olduğu dönemde yaşandığını hatırlatan Meral Danış Beştaş, 2012 yılında da bu yasakların tanınmadığını belirtti. 2012 yılında yasaklara rağmen yüz binlerin, ülkenin her yerinde alanlara çıkarak Newroz bayramını kutladığını vurgulayan Beştaş, 2016 yılında da yasaklara rağmen halkın Newroz’u kutladığını aktardı.

Son üç yılda Newroz'un barış ortamında ve bayram havasında kutlandığını ifade eden Beştaş, "Savaş kararını verenler, kaos ve çatışmalardan medet umanlar, provokasyonlarla bombaların patlatılması ile iktidarını sürdürmek isteyenler 2016 yılında Newroz’u da yasaklamaya kalkıyor. Canlı bombalar için tedbir alamayanlar, onlara dokunmayanlar, halkların Newroz'unu engelliyor. Bu sabah Karasu kavşağında daha kitle toplanmadan hiçbir uyarı yapmadan halka saldırdılar. Görüşmeler devam ederken, TOMA'larla gaz ve tazyikli suyla halka saldırdılar. Tam bir devlet terörü estiriliyor. Türkiye’nin her tarafında ortamı terörize ediyorlar. Halkın bayramını yasaklıyorlar. Canlı bombaları yakalamayanlar insanlar öldükten sonra hemen canlı bombacıların isimlerini açıklıyorlar. Bu katliamlar yapılmadan neden önlem almıyorlar” dedi. (Adana/EVRENSEL)

www.evrensel.net