On binler Newroz yasağını deldi

On binler Newroz yasağını deldi

Yurdun birçok kentindeki yasaklara rağmen halk Newroz alanlarına akın etti. Van’da onbinlerce kişi Newroz kutlamaları için kent merkezinde bulunan 2 Nisan Kavşağı’nda toplandı. Yapılan açıklamalarda Newroz yasaklarına tepki gösterildi.

Van’da, Valiliğin Newroz yasağına rağmen on binlerce kişi Newroz coşkusunu alana yansıttı. 

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile DTK Eş Başkanı Hatip Dicle de Van Newrozuna katıldı. Alanı dolduran on binler zılgıt ve sloganlar eşliğinde kutlama yaptı.

SİİRT YASAK TANIMADI

Siirt’in Kurtalan ilçesinde Newroz kutlaması yasaklamaya rağmen yapıldı. Kömür Sahası’nda kutlaması beklenen Newroz’a izin verilmeyince yurttaşlar Sanat Sokağı’nda Newroz’u kutladı. Alanda “Newroz Pirozbe”, “Direnerek kazanacağız” pankartları açıldı.

ELAZIĞ’DA BARIŞ GÜVERCİNİ

Elazığ Karakoçan (Dep) ilçesinde Newroz yasağa rağmen büyük bir coşkuyla kutlandı. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak ve HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi Krakoçan Meydanı’nda bir araya gelerek Newroz’u kutlandı. Elazığ’da barış güvercinleri uçuruldu.

ŞIRNAK’TA POLİS SALDIRDI

Şırnak’ın Silopi ilçesinde “Direnerek kazanacağız” şiarıyla HDP ilçe binası önünde düzenlenen Newroz kutlamasına polis saldırdı. Sabah saatlerinde ilçe binasının çevresi çok sayıda zırhlı araçla kuşatılmasına rağmen yurttaşlar, ilçe binası önüne gelerek Newroz’u kutladı.

Kutlama sürerken polis gaz bombaları ve tazyikli su ile halka saldırdı. Polisin kitleye saldırması üzerine halk polis ile çatıştı. Saldırı sırasında aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

YASAĞA RAĞMEN SOKAKLARA ÇIKTILAR

Mersin’de yasağa rağmen “Direnerek Kazanacağız” şiarı ile Newroz’u kutlayan binlere hitap eden HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, “Başkan olamayan zat, tek başına iktidar olamayan parti bütün Türkiye halklarına savaş ilan etti. Bu ülkede birileri barışı reddediyor. Halkları öldürmeye çalışıyor. Her meydanı halka dar etmeye çalıştılar. Halkımızın bayramını yasaklayanlar bu karanlık güçlerdir. Bize her yer Newroz, her yer direniş” dedi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER Newroz