19 Mart 2016 14:57

Cumartesi Anneleri Galatasaray'da buluşamadı

İstiklal Caddesi üzerinde meydana gelen canlı bomba saldırısından dolayı 573'üncü haftasında Galatasaray Meydanı'nda buluşamayan Cumartesi Anneleri, 'Devleti yönetenler katliamlara, ölümlere neden olan politikalarına derhal son vermeli' çağrısında bulundu.

Paylaş

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması için sürdürdükleri adalet arayışlarının 573'üncü haftasında Galatasaray Meydanı'nda oturma eylemi düzenlemek için bir araya gelecek olan Cumartesi Anneleri, İstiklal Caddesi'ndeki canlı bomba saldırısından dolayı, bu hafta eylemlerini gerçekleştiremedi. Konuya ilişkin Cumartesi Anneleri, yazılı bir açıklama yaptı.

"Bugün 573. Kez oturmamızdan bir saat kadar önce fotoğraflarımızı taşıdığımız alana yakın bir noktada Valiliğin ilk açıklamasına göre canlı bomba saldırısı sonucunda 5 kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı. Sur'dan Ankara'ya yaratılan ağır yıkım ve güvensizlik ortamının son adresi İstiklal Caddesi oldu" ifadelerinin kullanıldığı açıklamada, şunlar belirtildi: "Bu katliamda yaşamını yitirenlerin ailelerinin yaşadıklarını en iyi biz biliriz. Acıları acımızdır. Bugün yaşanan saldırıyı lanetliyor, yaşam hakkı elinden alınanlar için yas tutuyoruz.Ölenlerin anısına saygımız ve oturma alanımızın suç mahalli içinde olması nedeniyle bugün Galatasaray Meydanı'nda buluşmadık."

"İktidarın kamu güvenliğinde hiç birimizin can güvenliğinin olmadığını bir kez daha görmüş olduk" ifadelerinin kullanıldığı açıklamada, "Toplumun güvenliğinin ve huzurunun sağlanması, insan haklarının, barışın ve hukukun üstünlüğünün egemen olmasıyla mümkündür" denildi.

Hükümetin yurttaşın can güvenliğini sağlama yükümlülüğünü yerine getirmesi gerektiğinin altının çizildiği açıklamada, şunlar kaydedildi: "Bu tür saldırıları toplantı ve gösteri hakkımızın engellenmesine bahane yapmamalıdır. Devleti yönetenler katliamlara, ölümlere neden olan politikalarına derhal son vermeli. Barışa, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne, temel hak ve özgürlüklere yönelmiş bir Türkiye için derhal harekete geçmelidirler. Kayıplarımız için, yaşam hakkı için, barış için, adalet için, Haftaya yine Galatasaray'dayız." (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Canlı bomba saldırısında yaralananlar ve bulundukları hastaneler

SONRAKİ HABER

Beyoğlu sahneleri kapalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...