İzmir’de yürümek isteyen avukatlara keyfi engelleme

İzmir’de yürümek isteyen avukatlara keyfi engelleme

Gözaltına alınan meslektaşları ile dayanışma amacı ile yürüyüş yapmak isteyen ve ÖHD ve CHD üyesi avukatlara Emniyet engel oldu. İzmir Barosu önünde toplanan avukatlar  Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ne yürüyerek burada basın açıklaması yapmak istedi.

Çok sayıda sivil polis ile Baro önüne yığınak yapan Emniyet yetkilileri, güvenlik gerekçesi ve Emniyet Müdürlüğü'nün aldığı karar doğrultusunda yürüyüşe izin vermeyeceklerini soyleyerek açıklamayı oldukları yerde yapmalarını istedi. İzmir Barosu yönetim kurulu üyeleri ve avukatlar Emniyet yetkililerine, "Elinizde yazılı bir karar var mı? Defalarca buradan yürüyüş yaptık. Anayasal hakkımızı engelliyorsunuz. Bir bomba ihbarı aldıysanız bunu bizimle paylaşmanız gerekir" dedi.

Görüşmenin ardondan avukatlar kendi aralarında bir değerlendirme yaparak basına kısa bir açıklama yaptı. 

Avukatlar adına konuşan ÇHD yönetim kurulu üyesi Avukat Hasan Eren gözaltındaki meslektaşları ile dayanışmak için toplandıklarını belirterek polisin tutumu nedeni ile basın açıklaması yapmayacaklarını, en temel hak ve özgürlüklere getirilen bu engelleme hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti. Avukatlar alkışlarla durumu protesto etti. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net