HDP: Newroz yasaklanamaz

HDP: Newroz yasaklanamaz

Pek çok ilde Newroz kutlamalarının yasaklanmasının ardından HDP’den açıklama geldi. HDP İstanbul İl Örgütü tarafından yapılan yazılı açıklamada “Newroz kutlamaları yasaklanamaz” denildi. HDP İstanbulluları 20 Mart’ta Bakırköy Pazar Meydanı yapılacak Newroz kutlamalarına katılmaya çağırdı.

HDP tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Newroz kutlamaları yasaklanamaz...
20 Mart 2016 Bakırköy Pazar Meydanında düzenlenecek İstanbul Newroz kutlamamıza İstanbul Valiliği tarafından izin verilmeyerek, resmi başvurumuz sonucunda Newroz kutlamamız yasaklandı.
İstanbul Valiliğinin Newroz kutlamalarına yönelik yasaklama kararı hukuki ve meşru değildir. Meşru ve haklı olan, Newroz’un binlerce yıldır olduğu gibi kutlanmasıdır.
Baharın ve dirilişin bayramı olan Newroz’u kutlamak tüm halkların en meşru hakkıdır. Newroz’un yasaklanması tarihin farklı dönemlerinde farklı despotlar tarafından denenmiş ama başarılamamıştır. En baskıcı, en zalim yönetimler döneminde bile halklar Newroz’a sahip çıkmış ve kutlamıştır.
Bugün AKP-Saray iktidarında Newroz kutlamalarının engellenmek istenmesi baskı, yıldırma ve savaş politikalarının tırmandırılmaya çalışılması demektir.
Bizler Newroz kutlamalarımızı planladığımız ve ilan ettiğimiz gibi gerçekleştireceğiz. Halklarımız kendi gelenekleri, usulleri ve renkleriyle Newroz için sokaklarda, meydanlarda olacak ve Newroz ateşlerini eşitlik ve özgürlük için yakacaklardır.
Valiliğin yasak kararı sonrasında İstanbul Emniyet Müdürlüğünce de tarafımıza yapılan bildirimde 20 Mart’ta ilçelerde de yapılacak Newroz kutlamalarına izin verilmeyeceği bildirilmiştir. Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğünü Newroz kutlamamızı engellemeye yönelik bu tutumundan vazgeçmeye, Newroz’un barış ve güvenlik içinde kutlanmasını sağlamaya ve sağduyuya çağırıyoruz.
Tüm halkımızı 20 Mart’ta Bakırköy Pazar Meydanı yapılacak Newroz kutlamalarımıza katılmaya çağırıyoruz.” (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER HDPNewroz