Döhler Gıda'da direnişin 3. günündeki işçiler eylem yaptı

Döhler Gıda'da direnişin 3. günündeki işçiler eylem yaptı

Karaman'daki meyve suyu fabrikasında, sendika üyesi oldukları gerekçesiyle 5 işçinin işten atılmasının ardından işçilerin örgütlü olduğu Tek Gıda - İş Sendikası temsilcileri ve bazı işçiler, fabrika önünde eylem yaptı.

Karaman'da bulunan Döhler Gıda fabrikası işçilerinin Tek Gıda İş'te örgütlenmek istenmesi üzerine Döhler patronu 5 işçiyi işten çıkarttı.

Ereğli yolu caddesi üzerinde kurulu bulunan meyve ve sebze suyu konsantreleri, meyve püreleri ve püre konsantreleri üreten Döhler Gıda'da işçiler, arkadaşlarının işten çıkartılması üzerine 15 Mart'ta iş bırakma kararı almıştı. İşçiler direnişlerini 3. gününde de sürdürdü.

ÇOĞUNLUK SAĞLANDI, PATRON TANIMIYOR

7 Mart tarihinde Çalışma Bakanlığı'ndan çoğunluk sağlandığına dair onay alan Tek Gıda İş, öncü 5 işçinin işten atılmasına karşılık direniş kararı aldı. 1. gün yapılan açıklama ile Döhler Gıda'da işçilerin sendikal nedenlerle işten atılmasına iş bırakma ile yanıt verdikleri belirtildi.

Döhler önünde direnişlerinin 3. gününde olan işçiler, yaptıkları açıklama ile "Sendikamızın örgütlendiği ve çoğunluk sağladığı Döhler Gıda'da 5 işçinin işten çıkartılmasıyla başlayan iş bırakma eylemimiz 3. gününde de kararlılıkla sürüyor." dedi.

DÖHLER, İŞÇİNİN İRADESİNİ TANIYACAK

Direnişin 3. gününde işçiler şu açıklamayı yaptı: "Döhler işçisinin iradesine ve anayasal hakkını kullanmasına öncü işçileri işten atarak engel olmaya çalışan işverene yanıtımız, dün olduğu gibi bugün de aynı netliktedir. Döhler işvereni yasa tanımaz tavrını sürdürerek, işten çıkarttığı işçileri geri almazsa mücadelemizi, birliğimizi daha da pekiştirerek sürdüreceğiz." (Karaman/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 17 Mart 2016 19:47
www.evrensel.net