ABD’den Kuzey Kore’ye yaptırım kararnamesi

ABD’den Kuzey Kore’ye yaptırım kararnamesi

ABD Başkanı Barack Obama, son dönemdeki nükleer denemeleri gerekçesiyle Kuzey Kore'ye yönelik yeni yaptırımlar içeren kararnameyi imzaladı. Buna göre, Kuzey Kore hükümetinin ve Kuzey Kore Komünist Partisi yetkililerinin ABD'deki mal varlıkları dondurulacak. ABD’den Kuzey Kore’ye herhangi bir ürünün ihraç edilmesi yasaklanacak. ABD yönetimi, Kuzey Kore’yle ekonomik ilişkileri olan kişileri, ABD vatandaşı olsunlar ya da olmasınlar kara listesine alabilecek.

Kuzey Kore 6 Ocak’ta da hidrojen bombası denemesi gerçekleştirdiğini, 7 Şubat’ta uzun menzilli füze ile uzaya uydu fırlattığını açıklamıştı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 2 Mart’ta oybirliğiyle, eski kararlarını ihlal ettiği gerekçesiyle Kuzey Kore’ye sert yaptırımların uygulanmasını kararlaştırmıştı. BM yaptırımları da; Kuzey Kore’ye giden ya da bu ülkeden gelen tüm kargo ürünlerinin denetlenmesini, 16 kişi ve 12 kuruluşun daha kara listeye alınmalarını, Kuzey Kore’ye tüm hafif silah satışının yasaklanmasını ve “gayrı meşru faaliyetler” içine giren Kuzey Koreli diplomatların ülke dışına çıkartılmalarını öngörüyordu.

ABD’Lİ ÖĞRENCİYE CEZA TARTIŞILIYOR

Öte yandan ABD vatandaşı üniversiteli bir gencin “devlete karşı suç işlediği” gerekçesiyle 15 yıl ağır çalışma cezasına çarptırılması da tartışılıyor.

21 yaşındaki işletme öğrencisi Otto Warmbier, Ocak ayında Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’da bir turist kafilesi ile birlikte kaldığı otelde, bir propaganda afişini çaldığını itiraf etmişti. BBC’nin haberine göre Şubat ayı sonunda Pyonyang kentindeki basın toplantısında ağlayarak açıklama yapan Warmbier “Yaptığım şeyle Kore halkının motivasyonu ve iş ahlakına zarar vermeyi amaçladım. Bu çok aptalca bir amaçtı. Bu hayatımda yaptığım en kötü hataydı” demişti.

’10 BİN DOLAR TEKLİF ETTİLER’

Warmbier Çarşamba günkü duruşmasından önce de, ABD’nin Ohio eyaletindeki bir kilise cemaatinin bu eylemi için kendisine 10 bin dolar teklif ettiğini söyledi.  

ABD, Warmbier’in da derhal serbest bırakılmasını istiyor. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest de “Warmbier’ın bir an önce serbest bırakması çağrısında bulunuyoruz” dedi:

Kuzey Kore ile ABD’nin arasındaki gerginlik, ABD’nin Güney Kore’nin 315 bin personelinin dahil olduğu ortak bir askeri tatbikat düzenlemesiyle de yükseldi. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ABD ve Güney Kore’ye nükleer saldırıda bulunacağı tehdidinde bulundu. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 17 Mart 2016 16:37
www.evrensel.net
ETİKETLER ABDKuzey Kore