İşten atılan Renault işçileri fabrika önünde direnişe başladı

İşten atılan Renault işçileri fabrika önünde direnişe başladı

Renault’da direniş kırıldıktan sonra işten atılan işçiler, sendikaları Birleşik Metal-İş’in eylemsizlik kararına itiraz ederek fabrika önünde direnişe başladı. 

Vardiya çıkışında fabrika önünde beklemeye başlayan Renault işçileri, arkadaşlarına şöyle seslendi: “Taleplerimiz karşılanana kadar ve işten atılan tüm işçiler geri alınıncaya kadar sürecek olan direnişimiz bugün başlamıştır.” İşçiler, kendilerini yalnız bırakan Birleşik Metal-İş yönetimine de tepki gösterdi. 

'SON SÖZÜ BİZ SÖYLEYECEĞİZ'

Fabrika önünde bekleyen işçiler; “Fabrika önünde bekleyişimizi vardiya giriş ve çıkışlarında başlattık ve haklı taleplerimiz karşılanıncaya kadar buradan ayrılmayacağız. Bizi açlığa mahkum etmeye çalışan işveren bizim fabrika önündeki eylemimizi polis zoruyla kırmaya çalıştı. Ancak biz biliyoruz ki son sözü davasında haklı olanlar söyler. Biz biliyoruz ki tüm işçi sınıfı Renault işçisinin akıbetini merak ederken Birleşik Metal-İş Sendikası eylemsizlik kararı alarak atılan işçisini terk edip gitmiştir. Ancak biz direnerek sendikamıza doğru yolu göstereceğiz. İşimiz ekmeğimiz için aynı zamanda tüm Türkiye işçi sınıfı için direniyoruz” dedi. İşlerini geri istediklerini belirten işçiler, “Fabrika önünde haklarımızı alana kadar duracağız. İçeride çalışmakta olan arkadaşlarımız da morallerini yüksek tutsunlar” çağrısı yaptı.

İŞÇİLERE POLİS ENGELİ

Bekleyişini sürdüren işçilere polis engel oldu. Polis, vardiya giriş çıkışlarında arkadaşlarına seslenen işçileri  "Renault patronunun şikayeti var fabrika önünde bekleyemezsiniz" diyerek uzaklaştırdı. Haber takibi yapan Evrensel Gazetesi ve Hayat Tv muhabirlerine de GBT kontrolü yapıldı.

BUGÜN GÖZALTINA ALSANIZ YARIN YİNE GELİRİZ

Renault’da hem içeride hem de dışarıda baskıların arttığını söyleyen işçiler; "Biz tazminatsız işten atıldık. Hakkımızı aramaya geldik. Fakat iki gündür polis bize engel olmaya çalışıyor. İşveren bizim fabrika önünde beklememizden rahatsız olmuş ki bizi polise şikayet etti. Ama bizim kararlılığımızı görsün. Bugün gözaltına alsalar yarın yine geliriz çünkü biz burada çocuklarımızın geleceği, haklarımız için duruyoruz. Bizleri tazminatsız işten attıkları yetmiyormuş gibi nereye iş başvurusu yapsak bizi işe almıyorlar. Biz şimdi burada beklemeyelim de nerede bekleyelim” diyen işçiler polisin "Burada bekleyerek duygu sömürüsü yapıyorsunuz" demesine de tepki gösterdi.

İşçiler; "Biz burada duygu sömürüsü yapmıyoruz. Haklarımızı arıyoruz. Bizleri tazminatsız işten attılar. Akşam eve giderken bir yanımız eksik giriyoruz. Bir de bizlere 'Haklarınızı zaten yasal yoldan arıyorsunuz dava açtınız burada beklemeniz kimseye yarar sağlamaz' diyorlar. Bırakın da yarar sağlayıp sağlamadığını biz düşünelim” dedi.

FABRİKA ÖNÜNDEN AYRILMAYACAĞIZ

Polisin işçilere "Burada durmakta ısrarcı olursanız gözaltı yaparız" demesine de tepki gösteren işçiler, "Bizim bu kaldırımda durmamızdan neden bu kadar rahatsız oluyorlar anlamıyoruz. Biz burada durmaya kararlıyız ne olursa olsun buradan ayrılmayacağız. Bize gelip 'Zaten aranızda gözaltına alınan arkadaşlar var. İkinci defa gözaltına alınırlarsa sıkıntı olur onlar için' diyorlar. Biz kararımızı verdik. Buradan geri dönüş yok” ifadelerini kullandı.

BİZİM BURADA BEKLEMEMİZ İÇERİDEKİ ARKADAŞLARA MORAL OLUYOR

İçeride çalışmakta olan arkadaşlarının kendilerini aradıklarını söyleyen işçiler, "Yanınıza gelemiyoruz ama sizinleyiz bunu bilin' diyorlar. 'Siz dışarda direndikçe bizlere moral oluyor' diyenler, vardiya çıkışlarında yanımıza gelenler de oluyor. Fabrika önünde durdukça bu karamsarlık ortadan kalkacaktır" dedi.

İşçiler; "İçeride istifalar her geçen gün  artıyor. Fabrikada huzur denen bir şey kalmamış 29 Şubat’tan bu yana. Kimse çalışmak istemiyor. Biz burada beklerken bile istifa edip çıkan arkadaşlar oldu. Şu an fabrika yönetimi istifaları durdurmuş işleme koymuyor. Ama nereye kadar böyle önlemler alacak. Bir kere huzursuzluk fabrikaya hakim oldu” şeklinde konuştu.

İŞÇİLERİ YALNIZ BIRAKARAK SENDİKACILIK OLMAZ

Birleşik Metal İş'in eylemsizlik kararına tepki gösteren işçiler; “Sanki Renault fabrikası önünde iki gündür bekleyen yok. Hiçbir şey olmamış gibi davranıyorlar. Renault’ta her şey günlük gülistanlık. İşten çıkarma olmamış gibi davranmaktan artık vazgeçsinler. İşçileri yalnız bırakarak sendikacılık olmaz. Bu haklı mücadelemizde Birleşik Metal İş Sendikası’nı yanımızda görmek isteriz” dedi. (Bursa/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 17 Mart 2016 19:30
www.evrensel.net