17 Mart 2016 15:49

Valilik ve YÖK'ten üniversitelere: Bildirici akademisyenlere 'terör genelgesi' uygulansın

Paylaş

'Barış İçin Akademisyenler' bildirisine imza atanlara yönelik soruşturma dosyasından, "terör örgütleriyle birlikte ya da onların talimatıyla davranan veya propagandasını yapan" kamu görevlileri hakkında, çalıştıkları kurumlar tarafından açığa alınmaları yönünde işlem yapılmasını ve suç duyurusunda bulunulmasını emreden genelge çıktı.

Radikal’den İsmail Saymaz’ın haberine göre ‘Barış İçin Akademisyenler’ bildirisine imza atanlara yönelik soruşturma dosyasından, “terör örgütleriyle birlikte ya da onların talimatıyla davranan veya propagandasını yapan” kamu görevlileri hakkında, çalıştıkları kurumlar tarafından açığa alınmaları yönünde işlem yapılmasını ve suç duyurusunda bulunulmasını emreden genelge çıktı. Bildiriden bir ay sonra yayınlanan genelgenin, İstanbul Valiliği tarafından akademisyenlerin görev yaptığını üniversitelere gönderildiği anlaşıldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu imzalı 16 Şubat tarihli “Milli Güvenliği Tehdit Eden Örgüt ve Yapılarla İrtibatlı Kamu Çalışanları Hakkındaki Genelge”de “Kamu hizmetine girme hakkı da dahil olmak üzere, anayasada yer alan haklardan hiçbiri, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve insan haklarına dayanan hukuk devletini ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyetler biçiminde kullanılamaz” deniliyor. Ve bu çerçevede hakkında idari işlem yapılacak veya suç duyurusunda bulunulacak suçlar şöyle sıralanıyor:

* Terör örgütleri veya legal görünüm altında illegal faaliyet yürüten yapılarla ilişki kuran veya eylem birliği içerisinde olan,

* Bu örgüt ve yapıların emir ve talimatıyla hareket eden,

* Bu örgüt ve yapılara yardım eden,

* Kamu imkan ve kaynaklarını bu örgüt veya yapıları desteklemeye yönelik kullanan veya kullandıran,

* Bu örgüt veya yapılarla mücadeleyi engelleyen,

* Bu örgüt veya yapıların propagandasını yapanlar...

VALİLİK VE YÖK GENELGEYE DAYANARKA ÜNİVERSİTELERE SORUŞTURMA İSTEDİ

İstanbul Valiliği ve Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından üniversitelere gönderilen bu genelge doğrultusunda akademisyenler hakkında idari soruşturma başlatıldı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından rektörlüklere gönderilen yazıda, “Bir grup öğretim elemanı yayınladıkları bildiriyle devletimizin ülkemizde sürmekte olan teröre karşı mücadelesini katliam ve kıyım olarak nitelendirmiştir. Üniversiteniz kadrolarında bulunan ve mezkur bildiriyi imzalayan personel hakkında gerekli işlemin başlatılmasını ve başkanlığımıza bilgi verilmesini rica ederim” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

TBMM'de hangi partiden kaç milletvekili hakkında fezleke var?

SONRAKİ HABER

Akademisyen Sibel Özbudun beraat etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...