Gözaltındaki avukatların meslektaşlarına polis saldırısı: Adliyeyi avukatlara yasakladılar

Gözaltındaki avukatların meslektaşlarına polis saldırısı: Adliyeyi avukatlara yasakladılar

Zülal KOÇER
İstanbul

İstanbul’da önceki gün gözaltına alınan Özgürlükçü Hukukçular Derneği üyesi 9 avukatın,  savcılık sorgusu adliye yerine emniyette yapılırken, gözaltındaki meslektaşları için adliye önünde açıklama yapmak isteyen avukatlara ise polis saldırdı. Avukatlar kalkanlarla adliye merdivenlerinden sürüklendi. HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ve HDK Eş Sözcüsü Sebahat Tuncel de polis şiddetinin hedefi oldu. 

İTİRAZLARA RAĞMEN SAVCI EMNİYETE GİTTİ

ÖHD üyesi avukatların da aralarında olduğu 24 kişinin Vatan’da bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğündeki işlemleri dün de devam etti. Gözaltındakilerin savcılık sorgusu emniyette yapılmak istendi. Avukatlar daha önce böyle bir uygulamanın olmadığını söylemelerine rağmen, savcı ifadeleri emniyette almaya başladı. Gazetemiz baskıya girdiği sırada emniyetteki ifade işlemleri devam ediyordu. 

KALKANLARLA DARP

ÖHD, ÇHD, Demokrasi İçin Hukukçular, Kartal Hukukçular Derneği, Çağdaş Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı, Özgürlükçü ve Demokrat Avukatlar Grubu, gözaltındaki meslektaşları için Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi önünde açıklama yapmak istedi. 

HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ve HDK Eş sözcüsü Sebahat Tunceli'in de destek için geldiği açıklama polis engeline takıldı. Polis ve özel güvenlik görevlileri, adliyenin önünde açıklama yapmanın yasak olduğunu söylediler. Bunun üzerine  ÇHD İstanbul Şube Başkanı Gökmen Yeşil, adliye önünde demokratik haklarının kullanılmasının ve barış talebini dile getirmelerinin engellendiğini ifade etti. Daha sonra avukatlar açıklama yapmaya hazırlanırken, çok sayıda çevik kuvvet polisi kalkanlarla avukatları iterek adliye önünden çıkarmak istedi. Avukatlar alanı terketmek istemeyince polis avukatları darbetti. Araya girmek isteyen Kerestecioğlu ve Tuncel de polis darbına maruz kaldı. Bazı polislerin kadın avukatlara ağır hakaretlerde bulunduğu iddia edildi. Daha sonra bir heyet açıklamanın yapılabilmesi için savcıyla görüşmeye gitti. Ancak görüşmeden olumlu sonuç çıkmayacağını belirten avukatlar, hergün girdikleri adliyede  açıklama yapmalarına izin verilmediğini söyleyerek, dağıldı. 

Son Düzenlenme Tarihi: 17 Mart 2016 19:20
www.evrensel.net