17 Mart 2016 17:11

Erciş ve Kars'ta polis saldırısı

Erciş ve Kars'ta polis saldırısı

Paylaş

Erciş'te Newroz alanında bir araya gelen halka saldıran polis, alana girmek isteyen gençleri gözaltına aldı. Kars'ta da DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek'in gözaltına alınmasına tepki gösteren halka saldıran polis, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. 

Van Erciş'te Newroz kutlaması için Sahil Yolu'nda bulunan miting alanında bir araya gelen halka polis saldırdı. Sabah saatlerinde alana gelen kadın ve gençlerin taktığı başörtü ve puşilerin üzerindeki sarı, kırmızı ve yeşil renkleri bahane eden polis, başörtü ve puşilere el koydu. Polis provokasyonuna rağmen sloganlar ve zılgıtlar eşliğinde alana giriş yapan yüzlerce kişi, "Bijî Newroz" sloganlarıyla alanda toplandı. Sloganları bahane edip miting alanına girerek çalışan polis, halkın tepki göstermesi üzerine miting alanından çıktı. Saldırı girişiminin ardından yeniden sloganlar eşliğinde halaya duran halka gerçek mermi, biber gazı ve tazyikli suyla saldıran polis, alana girmek isteyen gençleri de gözaltına aldı. Gazdan etkilenen kadın ve çocuklar Erciş Devlet Hastanesi'ne kaldırılırken, halk alandaki bekleyişini sürdürüyor. 

Kars'ta ise DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek'in gözaltına alınmasına tepki göstermek amacıyla İl Emniyet Müdürlüğü'ne doğru yürüyüşe geçen halka saldıran polis, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. (DİHA)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Newroz yasaklara rağmen kutlanacak

SONRAKİ HABER

Kocaeli'de sanayi sitesinde yangın: 1 işçi öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa