Orhan Kemal’in tükenmezliği

Orhan Kemal’in tükenmezliği

GERÇEK adı Mehmet Raşit Öğütçü olan Yazar Orhan Kemal, ölümünün 42. Yılında TÜYAP İzmir Kitap Fuarında bir etkinlikle anıldı. Everest yayınları tarafından düzenlenen “Orhan Kemal-Hanımın Çiftliği ve Bir mektup” başlıklı etkinlikte Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü, Orhan

Sinem Uğurlu

İlk sözü alan Gazeteci Mazlum Vesek, Orhan Kemal’in ellinin üzerinde eser bırakan nadir yazarlardan olduğunu söyledi. Orhan Kemal’i önemli kılanın sadece bıraktığı eser sayısı değil, eserlerinin niteliği de olduğunu belirten Vesek, “O’nun hayatını etkileyen iki kent oldu: Adana ve İstanbul. Bu iki kent, üstadın yazarlık serüveninde olduğu gibi karşımıza çıkıyor” dedi. “Bir Filiz Vardı” kitabının “aydınlık gerçekçilik” fikrini yansıttığını söyleyen Vesek, “Üstadın kitapları arasındaki devamlılık ve yolları kesişen kahramanlar dikkat çekicidir. Farklı kitaplarındaki kahramanları muhtemelen birbirini tanıyor” dedi.

ÜSTADIN OĞLUNDAN BİLİNMEYENLER

Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ise, babası üzerine araştırmalar yaparken bulduğu, bir gazeteci tarafından babası hakkında yazılmış olan mektubu paylaştı. Dönemin Başbakanı Adnan Menderes’e 2 Mart 1954’te gönderilen mektup, adeta bir ihbar niteliği taşıyor. Mektupta, Orhan Kemal’in Adana ve Tarsus’ta yaşayan Fellahlara yönelik ayrımcı tutumları eleştirerek anlattığı “Vukuat Var” adlı eseri şikayet ediliyor. Eserin Fellahları öfkelendirdiği öne sürülüyor. Yazıldıktan elli yıl sonra oğlunun eline geçen bu mektupta, Orhan Kemal için “Kanlı ihtilal taraftarı komünistler cephesine tabidir” ifadesi kullanılmış ve oğlunun isminin de “Nâzım” olduğu vurgulanmış. Mektubu okuyan Işık Öğütçü, “Babam evde zaman zaman, ‘Benim işlerimi görünmez eller etkiliyor’ derdi. Bu ve benzeri belgeler ile de Orhan Kemal’e yapılan haksızlıkların nedenleri de kanıtlanmış oluyor. Bunu yazanlar hatırlanmıyor, fakat Orhan Kemal bu gün hâlâ yaşıyor” dedi.

Televizyonda yayınlanan “Hanımın Çiftliği” dizisinden sonra Orhan Kemal’in “Kötü Yol” adlı eserinin de dizi yapılmasının planlandığını belirten Öğütçü, “Bu tarz diziler, Orhan Kemal’in toplumsal hafızada yer etmesi ve canlı tutulması bakımından önemli. Sonraki aşamada kitaplarının okunması sağlayabilir” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net