DTK: Halepçe'den bugüne Kürt halkına yönelik katliamlar sürüyor

DTK: Halepçe'den bugüne Kürt halkına yönelik katliamlar sürüyor

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halepçe Katliamı'nın yıl dönümünde yaptığı açıklamada, Kürt halkına yönelik katliamların devam ettiğini belirtti.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halepçe Katliamı'nın yıldönümüne ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, "28 yıl önce insanlık tarihine kara bir leke ve insanlık suçu olarak kaydedilen Halepçe katliamının üzerinden tam 28 yıl geçti. Kürt halkı şahsında insanlığa ve onun tüm değerlerine karşı kimyasal ve biyolojik silahlarla işlenen ve 5 binin üzerinde insanımızın katledildiği bu insanlık suçunun yarattığı tahribatlar günümüzde de varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Halepçe katliamı Sömürgeci devletlerin Kürt halkına karşı uyguladıkları katliam politikalarının ne ilki ne de sonuncusu oldu. Koçgiri, Ağrı, Zilan, Dersim, Maraş, Enfal ve daha birçok katliam uygulamalarının bir devamı olarak Kürt halkına karşı uygulanan stratejik bir yoketme planının tarihin değişik zamanlarında hayata geçirilmesiydi. Bu soykırımcı politika Qamışlo'da, Roboski'de ve günümüzde de Şengal'de, Kobani'de, Cizre, Silopi, Sur, Nusaybin, Kerboran, Yüksekova ve daha birçok Kürdistan İl'i ve ilçesinde şehirlerin yakılıp yıkılması eşliğinde sürdürülmeye devam etmektedir" denildi. 

Bütün bu savaş ve insanlık suçlarını işleyen diktatörlükler ve onların suç ortakları insanlık karşısında yargılanmadan ve suçlarının hesabını tarih karşısında vermeden insanlığın vicdanının asla temizlenmiş olmayacağının belirtildiği açıklamada, "Ancak bildiğimiz ve somut olarak yaşadığımız bir gerçek vardır. O da, Kürdistan'ın tüm parçalarındaki halkımız bu katliam uygulamaları karşısında asla geri adım atmamış, kurtuluşuna ve özgürlüğüne olan tutku ve inancından bedeli ne olursa olsun taviz vermemiştir. Bugün de vermeyecektir. Bu katliam politika ve uygulamalarının sahibi olan diktatörlüklerin tamamı insanlık nezdinde mahkum olmuş tarihin lanetli karanlıklarında kaybolmuşlardır. Halkımız ise tüm Kürdistan'da özgürlüğüne her gün biraz daha yaklaşmakta, tüm Ortadoğu halkları için bir moral ve umut kaynağı olmaktadır" diye ifade edildi. 

"Halkları ve insanlığı var eden yegâne olgu onun örgütlü, demokratik ve birlik gücüdür. Halkımız bunu başardığı içindir ki, bütün zorlukların üstesinden gelmiş, canlı, sürekli büyüyen ve gelişen bir organizmaya dönüşmüştür. Gelecek de bu gerçek ışığında mutlaka kazanılacaktır" denilen açıklamada, yerel ve uluslararası tüm sorumlularının insanlık karşısında yargılanacaklarına ve hesap vereceklerine olan inançlarını sürdüreceklerini, özgürlük ve kurtuluş mücadelesinin zaferle taçlandıracakları vurgulandı. (Diyarbakır/DİHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER DTKHalepçe