16 Mart 2016 11:31

Yavaş internet, uçurumun kenarındaymış hissi veriyor

Yapılan son araştırmalara göre video görüntülerken duraklamalar yaşanması, mobil kullanıcılara tek başına korku filmi izleme ya da sanal bir uçurumun kenarında olma hissi veriyor.

Paylaş

Yapılan son araştırma raporlarına göre video görüntülerken duraklamalar ve başlama süresinde gecikmeler yaşanması, mobil kullanıcıların stresinin önemli ölçüde artmasına sebep oluyor. Gecikmesiz kullanıcı deneyimi ise pozitif duygusal tepkiler alınmasını sağlayarak, mobil operatöre dair marka bağlılığını güçlendiriyor. Rapora göre önümüzdeki 6 yılda sosyal ağlar, geçtiğimiz 6 yılın 12 katı trafik yaratacak.

Rapor farklı ağ performansı seviyelerinin akıllı telefon kullanıcıları üzerindeki etkisi ile mobil operatörler ve dijital içerik sağlayıcılara dair algı hakkında önemli bilgiler içeriyor.

ALTI SANİYELİK GECİKME STRESİ ÜÇTE BİR ARTTIRIYOR

Akıllı telefon deneyimlerinden kaynaklanan duygusal tepkileri nesnel bir şekilde ölçümlemek için kullanılan nörobilim teknolojisine (Kablosuz elektroansefalografi (EEG) teknolojisi, nabız ölçerler ve göz izleme ekipmanları) göre web sayfalarının ve videoların yüklenmesi sırasında yaşanan gecikmeler, zamanla yarışan mobil kullanıcıların kalp atışının yüzde 38 kadar hızlanmasına sebep oluyor. Video görüntülerken altı saniyelik bir gecikme yaşanması stres seviyesinin üçte bir artmasıyla sonuçlanıyor. Gecikmelerden kaynaklanan stresin matematik sınavının ya da tek başına korku filmi izlemenin yol açtığı stresle denk, sanal bir uçurumun hemen yanı başında olmanın yarattığı stresten ise daha fazla olduğu belirtiliyor. Video başladıktan sonra yeniden bir duraklama yaşandığında ise stres çok daha fazla artıyor.

Araştırma, gecikmesiz bir deneyim sunan operatörlerin puan artış gözlemlediğini ortaya koydu. Bu önemli artışın ayrıca nörobilim tabanlı motivasyon endeksi kullanarak ölçülen duygusal bağlılığa da yansıdığı görüldü.

‘MOBİL OPERATÖRLERE DAİR OLUMSUZ ALGI OLUŞTURUYOR’

Öte yandan, operatörlerin Net Tavsiye Skoru oranları içerik görüntüleme ve yeniden yüklemeden kaynaklanan bir gecikmeyle yaklaşık dört puan düşüyor. Bunun da ötesinde, ortalama oranlarda yaşanan gecikmeler mobil operatörlere dair olumsuz algı oluşturmanın yanı sıra, kullanılan operatörün rakiplerine olan marka bağlılığını güçlendirerek ikili bir darbeye sebep oluyor.

SOSYAL AĞ TRAFİĞİ ÖNÜMÜZDEKİ 6 YILDA, GEÇTİĞİMİZ 6 YILIN 12 KATINA ÇIKACAK

Mobil trafik akışındaki büyümede başı çeken videoyu sosyal ağlar takip ediyor. Sosyal ağ trafiğinin önümüzdeki 6 yılda, geçtiğimiz 6 yılın 12 katına çıkması öngörülüyor.
2015 yılının 4’üncü çeyreğinde 68 milyon yeni mobil üyelik kaydedildi. En fazla sayıda yeni üyelik Hindistan’da (21 milyon) görülürken, Çin (6 milyon), Amerika Birleşik Devletleri (5 milyon), Myanmar (5 milyon) ve Nijerya (3 milyon) takip eden ülkeler oldu.

2015’in 4’üncü çeyreğinde mobil abonelik sayısı yaklaşık 7.3 milyar abonelikle dünya nüfusuyla aynı sayıya ulaştı.

2015’in 4’üncü çeyreğinde mobil veri trafiği, önceki yıl aynı döneme göre yüzde 65 büyüme gösterdi.

2015’in 4’üncü çeyreğinde gerçekleşen yaklaşık 160 milyon yeni üyelikle LTE aboneliği dünya çapında bir milyara ulaştı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Aylin Kotil CHP'den istifa edip siyasetten çekildi

SONRAKİ HABER

EMEP : Herkesi teslim almak isteyenler başaramayacaktır!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...