'Kayserili pazarlığı yaptık' diyen Davutoğlu: Hiçbir zaman para pazarlığı yapmadık

'Kayserili pazarlığı yaptık' diyen Davutoğlu: Hiçbir zaman para pazarlığı yapmadık

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile ortak basın toplantısında konuştu.

Başbakan Davutoğlu mülteci krizi konusunun insani bir sorun olduğunu ve bu konuda Avrupa'yla hiçbir zaman para pazarlığı yapmadıklarını iddia ederek şöyle konuştu:
"Brüksel Zirvesi'nde ilettiğimiz teklifi bir kez daha hem Türk kamuoyuna hem de Avrupa kamuoyuna iletmek istiyorum. Bu teklifin esası insani boyutudur. Daha fazla insanın hayatını Ege Denizi'nde kaybetmemesi ve mümkün olduğu kadar illegal geçişlerin azaltılabilmesi ve mümkünse tümüyle ortadan kaldırılabilmesi için Türkiye üzerine düşen ahlaki sorumluluk çerçevesinde bir teklifte bulundu. Üç milyar avro olarak deklare edilen daha sonra üç yıl için 6 milyar avroya çıkartılması planlanan bu konuları da zirvede ele alınacak maddi külfet paylaşımı konusunda da Türkiye'nin pozisyonu açıktır. Biz, hiçbir zaman para pazarlığı yapmadık. Hiçbir şekilde bu meseleyi maddi bir mesele olarak görmedik. Bu mesele insani bir meseledir" dedi.

'KAYSERİLİ PAZARLIĞI YAPTIK' DEMİŞTİ

Davutoğlu daha önce AB ile mülteciler konusunda Kayserili pazarlığı yaptıklarını söylemişti.

Davutoğlu'nun sözleri şöyleydi:

"Biz ilk 3 milyarı, 1 yıl içinde demiştik. Onlar da 2 yıl için ısrar ediyordu. ‘Yeni bir boyut getirdik, bütün masraflar artacak, 3 milyar daha istiyoruz’ dedim. ‘Geri kabulden kaynaklanan bütün masrafları da siz vereceksiniz’ dedim. Diyelim, Ege Denizi’nden bin kişi bunların havayolu ile memleketlerine gönderilmesi sırasındaki masraflar da size ait. Kayserili pazarlığı iyi oldu. Artı 3 milyar euro yani. Onlar bunu açıklamalarında zikretmediler, çünkü bunun için zirve kararı lazım; 18 Mart’a hazırlık yapmaları lazım. 2018’e kadar 6 milyar olacak. Ayrıca 5 fasıl var; 15, 23, 24, 26, 31. fasıllar açılsın. Bu da tabii önemli. Hollanda dönem başkanlığı boyunca bu 5 faslın açılmasını bekledik. Rumlar direniyor ama 23, 24’ü kesin açarız. Diğerlerinden kaçmak istiyorlar… Tabii bunların hepsi 18 Mart’ta AB Konseyi’nde görüşülüp nihai karara bağlanacak." (DHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER Ahmet Davutoğlu