PAÜ’de provokasyon

PAÜ’de provokasyon

Denizli’de 13 Mart tarihinde Ankara’da gerçekleşen ve 37 kişinin hayatını kaybettiği bombalı katliamı protesto etmek isteyen Pamukkale Üniversitesi öğrencilerine Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ve ülkücüler saldırdı.

Yarın yapılacak olan basın açıklaması ve yürüyüş için çağrı yapıldığı sırada “PAÜ’de PKK istemiyoruz” diye bağıran grup öğrencilere saldırmaya çalıştı. “10 Ekimi de sizler yaptınız,bombaları da sizler patlatıyorsunuz” diyerek öğrencilere yönelik küfür ve hakaret eden TGB’liler ve ülkücüler çevik kuvvet eşliğinde okuldan çıkarıldı.

Olayla ile ilgili gerçekleştirilen açıklamanın ardından dağılan öğrencilere bu sefer de ülkücü grup okul çıkışında saldırmaya çalıştı. Grup, polisin biber gazı sıkması sonucu dağıldı.

Olaydan sonra TGB’liler, “Ayağınızı denk alın,bundan sonra okulda yürürken dikkat edin, PKK kuyrukçularısınız, okulda PKK istemiyoruz” içerikli mesajlar atarak Emek Gençliği üyelerini tehdit etti.

EMEK GENÇLİĞİ: TEHDİT VE GÖZDAĞLARINA KARŞI GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ

Olay ile ilgili açıklama yapan Denizli Emek Gençliği, “Bilindiği üzere 13 Mart Pazar günü Ankara'da sivillere yönelik kanlı bir saldırı gerçekleşti. Onlarca masum insan yaşamını yitirirken yüzlercesi yaralandı. Ülke olarak sivil kayıpların en yoğun yaşandığı, korku ve kaos ortamının yaygın olduğu bir süreçten geçiyoruz. Elbette ki bu ölüm ve katliamların sorumlusu ülkeyi yönetemeyenlerdir. Ülkeyi savaş bataklığına sürükleyenlerdir. Ülkeyi terörize eden, ‘ya bizdensiniz ya da teröristsiniz’ diyerek halkları düşmanlaştıranlar yaşanan kaostan sorumludurlar. Pamukkale Üniversitesi’nde yaşanan kavga ise hükümetin uyguladığı ırkçı-mezhepçi düşmanlaştırıcı politikaların bir ürünüdür. Ergenekon davaları sonrası Erdoğan’la aynı çizgide olduğunu itiraf eden Perinçek’in öncü gençleri TGB’nin okulda gerçekleştirdiği saldırı gençliğin mücadelesini bölmeye yönelik bir saldırıdır. Ölümlerin son bulması ve huzur ortamının sağlanabilmesi için kirli savaş politikalarından vazgeçilmesi gerektiği açıkken, TGB’nin bu tür provokasyonlarla gerginlik yaratması bu savaş ortamının destekçisi olduğunun göstergesidir.Arkadaşlarımıza yönelik attıkları ‘Yolda yürürken dikkat edin,ayağınızı denk alın’ gibi tehdit ve hakaret içerikli mesajlar atanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız.Gençliğin barış içinde eşit ve özgür bir gelecek mücadelesini tehdit ve gözdağı ile sindirmeye çalışanlara karşı geri adım atmayacağız.
Şurası nettir; savaş atmosferinin yaşandığı süreçler emekçi halkların, gençlerin, kadınların mücadelelerinin bastırıldığı, toplumsal dinamiklerin geriye itilmek istendiği süreçlerdir. Böyle süreçlerde biz gençlere düşen taleplerimizin arkasında durmak ve geleceğimiz için mücadele etmektir. Yaşanan süreç gösteriyor ki bugün öne çıkarılması gereken en acil talep, ırkçı-mezhepçi ayrıştırıcı tutumlardan uzaklaşılarak, savaş atmosferinin son bulmasının sağlanmasıdır. Emek Gençliği olarak güvenli bir gelecek güvenli bir yaşam için tüm gençleri ölümlerin, savaşın ve katliamların karşısında durmaya huzur ve barış içinde yaşayacağımız bir gelecek için birleşmeye çağırıyoruz.”

GENÇLİK MUHALEFETİ: AKP’YE VE ORTAKLARINA KARŞI DURUŞUMUZ DEVAM EDECEK

Gençlik Muhalefeti’nin konu hakkındaki açıklaması ise şöyle:
“13 Şubat’ta Ankara’da sivillere yönelik yaşanan katliamı protesto etmek için Pamukkale Üniversitesi Kınıklı Kampüsü’nde bulunan Ay Kafe’de açtığımız AKP karşıtı standa, AKP’ye yakınlığıyla bilinen Vatan Partisi’nin gençlik yapılanması olan TGB ve üniversitede bulunan özel güvenlik birimleri saldırdı.
Ankara katliamlarını protesto etmek amacıyla üniversite kampüsünde açtığımız standa, önce AKP’nin kanlı politikalarına ortak olan Vatan Partisi’nin gençlik yapılanması Türkiye Gençlik Birliği(TGB) sonra da ÖGB saldırdı. Saldırıyı püskürten devrimci-demokrat gruplar olarak, sloganlar eşliğinde olay mahalinden uzaklaştık. Bir süre sonra polislerin gözetiminde provokasyon amaçlı ‘kahrolsun PKK’ ve ‘Türk bayrağı indirdiler’ şeklinde yalan haberler ve sloganlar eşliğinde okul dışında tekrar saldırıya uğradık. Yapılan ikinci saldırıyı da püskürten bizlere polis biber gazı ile müdahale etti. Bu esnada İki arkadaşımız biber gazından etkilendi. Pamukkale Üniversitesi’nde olan olay budur!
Gençlik Muhalefeti olarak, Ankara’da yaşanan halk düşmanı katliamı tekrar ve tekrar en sert biçimde protesto ediyoruz. AKP’ye ve onun koltuk değneği olan tüm iktidar ortaklarına karşı kararlı duruşumuz devam edecek. AKP iktidarını yıkana dek böyle saldırılara boyun eğmeyeceğiz. Ülkenin kan deryasına dönmesine izin vermeyeceğiz.”

TGB: PKK YANLILARI SALDIRDI

TGB’den yapılan açıklamada ise “Saldırıyı gerçekleştiren PKK terör örgütünü protesto etmek için düzenleyeceği yürüyüşün afişlerini asan Türkiye Gençlik Birliği üyelerine PKK yanlısı bir grup saldırdı. ‘Kahrolsun PKK’ yazılı afişleri yırtmak isteyen grubu TGBliler püskürttü. ‘Gençlik Muhalefeti’ isimli grup sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlarda ‘anma’ yaptıkları için TGBlilerin kendilerine saldırdıklarını iddia etti” denildi. (Denizli/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 15 Mart 2016 22:16
www.evrensel.net