Mardin, Urfa ve Hakkari’de Newroz kutlamaları yasaklandı

Mardin, Urfa ve Hakkari’de Newroz kutlamaları yasaklandı

Sokağa çıkma yasaklarının sürdüğü Bölge illerinde Newroz yasakları da başladı. Hakkari ve ilçeleri, Mardin ve Urfa’da Newroz kutlamaları yasaklandı.

Hakkari Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Newroz etkinliklerinin ‘Meydana gelebilecek muhtemel huzursuzluk ve kışkırtmaların engellenmesi, milli güvenlik, kamu düzeni, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması ve suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla yasaklandığı’ belirtildi. Açıklamada yasak kararının ‘Uygun şartlar oluşunca yeniden değerlendirileceği’ ifade edildi.

HDP, 2016 Newroz programını açıkladı: Final Cizre'de


Siyasi parti ve kurumların 19 Mart’ta kutlama yapılacağını duyurduğu Urfa’da da Newroz’a yasak geldi. Şanlıurfa Valiliği kent merkezi ve ilçelerinde sadece 21 Mart’ta Newroz kutlaması yapılmasına izin verileceğini, o güne kadar yapılacak tüm etkinliklerin yasaklandığını duyurdu. Açıklamada, “Nevruz kutlaması kapsamında yapılması muhtemel her türlü yürüyüş, basın açıklaması, miting, çadır kurma, stant açma ve benzeri türdeki tüm etkinlikler 17, 18, 19, 20 Mart 2016 tarihlerinde Şanlıurfa il merkezi ve tüm ilçelerde yasaklanmıştır. 21 Mart 2016 Pazartesi günü Nevruz Kutlaması kapsamında düzenlenecek tüm etkinlikler ise 09.00 ile 17.00 saatleri arasında Paşabağı miting alanında düzenlenebilecektir. Paşabağı miting alanı dışında ve tüm ilçelerde nevruz kutlaması yasaklanmıştır” denildi.

MARDİN'DE 30 GÜNLÜK YASAK

Mardin Valiliği, il genelinde 30 gün boyuncu her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, miting, stant açma, çadır kurma gibi etkinlikleri yasakladı. Konuya dair yapılan açıklamada, "İlimizde son dönemde yaşanan terör olayları ve alınan ihbarlar nedeniyle vatandaşlarımızın zarar görmemeleri için ilimiz genelinde ilçeler dahil olmak üzere, 'Anayasanın 34. Maddesi, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 10-17-23-32. Maddeleri ile Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun Uygulanmasına Dair yönetmeliğin 5. Maddesi, 5442 sayılı İl İdaresi kanunu 11/A ve 11/C maddeleri gereği 15 Mart 2016 tarihinden itibaren 30 gün boyunca her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, miting, stand açma, çadır kurma vb. etkinliklerin yasaklanmasına karar verilmiştir" denildi. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 15 Mart 2016 21:13
www.evrensel.net