15 Mart 2016 18:24

Vedat Demirkol toprağa verildi

Paylaş

Ankara'da dün 97 yaşında hayatını kaybeden Yüksek Mimar ve Yazar Vedat Demirkol Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verildi. İkindi namazında kılanan cenaze namazı sonrası defnedilen Demirkol'un cenazesinde konuşan Emek Partisi (EMEP) Genel Başkan Yardımcısı Şükran Doğan, “Yaşça en büyük üyemizi, büyük bir yazarı ve mimarı kaybettik. Saygıyla, sevgiyle anacağız” dedi.

Mimar, Yazar Vedat Demirkol, dün akşam sindirim sisteminde yaşanan sorun nedeniyle kaldırıldığı İbni Sina Hastanesi'nde yaşamını yitirdi. Demirkol Karşıyaka Mezarlığı Camii'nde kılınan ikindi namazı sonrası toprağa verildi. Cenazesine ailesinin yanı sıra EMEP Genel Başkan Yardımcısı Şükran Doğan, EMEP Merkez Yöneticisi Fevzi Ayber ve yine EMEP yöneticileri katıldı.

Cenaze töreninde konuşma yapan EMEP Genel Başkan Yardımcısı Şükran Doğan yaşça en büyük üyelerini kaybettiklerini ifade etti. Önemli mimarlardan birini yitirdiklerini kaydeden Doğan, "Vedat Demirkol lüks için tüketim için değil, ihtiyaçları gözeterek bir mimari ortaya koydu. Onu saygı ve sevgiyle anacağız" şeklinde konuştu.

'KÜÇÜK KATKILARLA İNSANLARA YÖN VERMİŞ BİRİYDİ'

Gazetemize konuşan kızı Demet Demirkol, kendisinin de mimar olduğunu ve babasıyla aynı okuldan mezun olduğunu dile getirdi. Bu durumun aralarında hoş bir iletişime yol açtığını söyleyen Demirkol, kendisinin sosyalizme inanan; bilimsel düşünceye olduğu kadar sanata da önem veren bir insan olduğunu belirtti. Demirkol şu şekilde devam etti: “Babamın, çevresine, gençlere çok katkıları olmuştur. Enetelektüel birikimi açısından onun izlerini sürdürüyoruz ve sürdüreceğiz. Müziği de çok seven biriydi ve torununu müzisyen olarak yetiştirdi. Ufak tefek katkılarla birçok insana çok büyük yön vermiştir."

Demirkol'un torunu da Demirkol'un kendisine dede dedirtmediğini, cici baba dedirttiğini aktardı. 'Dede deyince kendini yaşlı hissederdi' diyen torunu onun müzik alanındaki mirasçısı olduğunu ifade etti. (Ankara/EVRENSEL)

MİMAR VE YAZAR VEDAT DEMİRKOL HAYATINI KAYBETTİ

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Köprüde krize neden olan aracın sürücüsü polis merkezine getirildi

SONRAKİ HABER

Mersin’de LÖB üyesine ajanlık teklifi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...