Kayseri’de ulaşıma yapılan yüzde 35 zam işçilerin tepkisini çekti:  Bu zamlardan bıktık usandık!

Kayseri’de ulaşıma yapılan yüzde 35 zam işçilerin tepkisini çekti: Bu zamlardan bıktık usandık!

Mesut TÜRK
Erhan KAYA
Kayseri 

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, şehir içi ulaşım ücretlerine yüzde 35 zam yaptı. Ücretlerin arttırılması ile 1.15 liralık öğrenci bilet fiyatı 1.30 lira olurken, 1.85 liralık tam bilet fiyatları 2.50 liraya çıktı. Ulaşım ücretine getirilen bu yani tarife kapsamında mesafeye göre bir ücretlendirme de yapılmadı. Şehir içi ulaşım fiyatlarına yapılan fahiş zamma tepki gösteren Kayserililer, zamların geri çekilmesini istiyor.  

Yapılan zamları sorduğumuz fabrika işçisi Kasım Binboğa, “Bu zamlardan bıktık usandık. Kayseri içi tam bilet 2.50 TL oldu. Bu kadar ücret arttırılması hangi vicdana sığar. Çoluk çocuk bir yere gidemeyecek miyiz? Üç kuruş zam yaparak asgari ücreti 1300 lira yaptılar, arkasından başka bir sürü zam daha geldi. Hiçbir anlamı kaldı mı?  Üç kuruş zammı öve öve bitiremeyenler Suriye’ye yardım etmeyi biliyorlar. Hükümet, hukuk hep zengine çalışıyor. Gelir dağılımı adaletsizce yapılıyor. Bu zamlarla da olan yine bizim gibi garibana oluyor. Hepimizi ekmek derdine düşürdüler, bunca yapılanlara bir şey diyemez olduk” dedi. 
Başka bir işçi Kemal Dereli, “Ben inşaatlarda çalışıyorum. Belirli dönemler iş olmuyor. Mecbur iş bakmak için gezmek durumunda kalıyoruz. Bence ulaşım ücretlerine yapılan artışlara karşı tepkilerin çoğalması gerekir. Öyle belediyeler duyuyoruz ki halka gelir gider hesabı veriyor, belediye başkanları işi gibi halkla çalışıyor. Bizim belediye çalışanlarımızın ise yanına yaklaşamıyoruz. Yaptıkları zamlarla bizi hatırlıyorlar” diye konuştu.  

ADI HALK OTOBÜSÜ…

Erkek kuaförü olduğunu söyleyen Ayhan Salman ise şunları dile getirdi: “Ulaşım ücretlerine yapılan zamlardan hepimiz etkileniyoruz. Tam bilete yapılan 65 kuruşluk zam oldukça fazla. Çocuklarım öğrenci. Onlara verebildiğim harçlık anca yol paralarına yeter artık. Kazanamıyorum ki fazla vereyim. 500 lira sadece kira veriyorum. Öyle bir memleket olduk ki artık, bir ailenin geliri gideri ile uyuşmuyor. Her geçen gün bankalara borçlanıyoruz. Bu zamlar bizlere küfür gibi.” 

Salman, “Halk otobüsü diyorlar ama halktan kalanı bedava biniyor. Halka da böyle zamlarla ulaşım yapmasını istiyorlar. Bu mudur halk otobüsü? Bu mudur halkı düşünmek? Beni düşünmeyen belediye istemiyorum. İnsan gibi yaşamak bizim de hakkımız. Vergi veriyorsak rahatta yaşamak istiyoruz.  Devlet kendi vatandaşını sırtına alması gerekirken, vatandaşının sırtından inmiyor” dedi. 

www.evrensel.net