Barış grevlerine savaş açtılar: Mardin’de 2600 eğitimciye, soruşturma ve sürgün

Barış grevlerine savaş açtılar: Mardin’de 2600 eğitimciye, soruşturma ve sürgün

Eda YILDIRIM
İstanbul

Mardin’de Eğitim Sen üyeleri soruşturma ve sürgünlerin hedefinde. Kent genelinde Eğitim Sen üyesi 2600 öğretmene, 10 Ekim Ankara Katliamı’na tepki için 12-13 Ekim tarihlerinde yapılan grev ve bölge illerindeki ablukanın kaldırılması için 29 Aralık’ta yapılan grev nedeniyle adli soruşturma açıldı. Ayrıca 12-13 Ekim tarihlerindeki greve katıldıkları gerekçesiyle 72 okul müdürü ve müdür yardımcısına soruşturma açıldı. Yine Kızıltepe ilçesinde 15, Nusaybin ilçesinde 9 olmak üzere toplam 24 eğitimcinin idarecilik görevlerine son verilerek başka okullara sürgün edildi. Son 3 aylık süreçte ise Mardin’de 9 Eğitim Sen üyesine “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla dava açıldı ve “memuriyetten men” teklifi ile bakanlık disiplin kuruluna sevkedildiler. Son olarak Kızıltepe Eğitim Sen Temsilciliği’nden 2 yönetici, grevlere yönelik başlatılan soruşturma kapsamında  Yozgat ve Erzurum’a sürgün edildi. 

BAKANLIKTAN YURT GENELİNDE TALİMAT

Konuyla ilgili telefonla ulaştığımız Eğitim Sen Mardin Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Erkan Erginoğlu, soruşturma kağıtlarında suçlamalara dair herhangi bir bilginin olmadığını, müfettiş sorgularında sadece, “Grevlere katıldınız mı?” “Basın açıklamalarına katıldınız mı?” şeklinde soruların sorulduğunu söyledi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ve müfettişlerle yaptıkları görüşmelerde, sendika genel merkezlerinin aldığı karar doğrultusunda üyelerin greve katılmasının suç olmadığına dair Danıştay kararlarını gösterdiklerini ancak “Bakanlığın soruşturma talimatı var” yanıtını aldıklarını dile getiren Erginoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Türkiye genelinde, 12-13 Ekim ile 29 Aralık grevlerine katılan eğitim emekçilerine yönelik soruşturma talimatı verdiğini öğrendiklerini aktardı. 

Üyelerine yönelik soruşturmaların tamamıyle toplumsal anlamda muhalefet eden, emekten, barıştan demokrasiden yana olanları sindirme amaçlı olduğuna vurgu yapan Erginoğlu, “‘Mevzuatı bir kenara bırakın’ tehdidi ve hukuksuzluğu ile başlatılan ve başbakanlık genelgesi ile hayata konulan bu hukukun ayaklar altına alındığı sürecin bizzat Memur Sen ve Eğitim Bir Sen eliyle yürütüldüğünü görmekteyiz. Ancak bizim Mardin’de yaklaşık 3000 bine yakın üyemiz var. Yetkili sendikayız. Faşizme boyun eğmeyeceğiz” dedi. Soruşturmalara ve sürgünlere sessiz kalmayacaklarını dile getiren Erginoğlu, bugünden itibaren hakkında soruşturma açılan ve sürgün edilen üyeleri için bir hafta sürecek bir imza kampanyası başlatacaklarını ve Cuma günü bu imzaları Milli Eğitim Bakanlığı’na göndereceklerini kaydetti. Ayrıca soruşturma ve sürgünlere tepki gösteren veli ve öğrencilerin de haftaiçi çeşitli eylemler yapacaklarını dile getiren Erginoğlu, Cumartesi günü saat 17.00’de de Kızıltepe Özgürlük Meydanı’nda basın açıklaması ve yürüyüş yapılacağını belirtti. 

www.evrensel.net