13 Mart 2016 17:24

Cizre'de hasar tespiti yapanlar engelleniyor

Paylaş

Cizre'de hasar tespit çalışması yürüten TMMOB ve GAP Belediyeler Birliği üyeleri, sürekli engellenmelere maruz kalıyor. Nur Mahallesi'nde hasar tespit çalışması yapan 2 kişi polisler tarafından gözaltına alındı. 

Şırnak'ın Cizre ilçesinde sokağa çıkma yasağı sonrasında yıkılan-yakılan yüzlerce evde hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Cizre Belediyesi'nin talebi üzerine Cizre'ye gelen ve hasar tespit çalışmalarında yer alan GAP Belediyeler Birliği ve TMMOB üyelerinin, hasar tespiti yapma çalışması her defasında engelleniyor. Daha önce defalarca engellenen heyet üyelerinden 2 kişi gün içerisinde gözaltına alındı. 

Daha önce Kaymakamlık "izni" olmadığı iddiasıyla yapılan engellemeler heyetin Kaymakamlık tarafından gerekli evrakları sağlamasına rağmen devam ediyor. Gün içerisinde Nur Mahallesi'nde çalışma yürüten heyet üyesi 2 kişi polisler tarafından çalışma yapması engellendi. Engelleme sonucunda gözaltına alınan hasar tespit komisyonu çalışanları 2 saatlik bir sürenin ardından serbest bırakıldı. 

Cizre'de sokağa çıkma yasağına "gündüz arası" verildiği günden bu yana ilçede hasar tespit çalışması yapan 45 kişi benzer şekilde gözaltına alındı. 

Hasar tespit komisyonu üyeleri, ilçede inceleme yapmalarına ilişkin resmi olarak her hangi bir engelin bulunmadığını ancak devletin Cizre'de yaşananların görünmemesi için sürekli kedilerini engellediğini belirtti. 

Sokağa çıkma yasağına "gündüz arası" verildiği günden bu yana ilçede çekim yapmak isteyen çok sayıda gazeteci de gözaltına alınmıştı. (DİHA) 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Berkin Elvan bostanına fideler dikildi

SONRAKİ HABER

Şair Metin Altıok şiirlerle anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...