13 Mart 2016 15:00

Hava-İş’ten Kapadokya’da grev mitingi

Hava-İş’ten Kapadokya’da grev mitingi

Paylaş

Türkiye'de balon sektöründe çalışan işçiler tarafından gerçekleştirilen ilk grev olma özelliği taşıyan Kapadokya Bölgesi’ndeki eylem devam ediyor. Hava-İş Sendikası dün grev mitingi düzenledi

Dünyanın balon turu yapılan nadide bölgeleri arasında yer alan Kapadokya Bölgesi’nde sıcak hava balonculuğunda işçilere verilen ücretin düşüklüğü, firmaların sendikalaşmaya karşı çıkması, kış sezonunda işten çıkarma ve özel işlerde çalıştırma gibi nedenlerle Hava-İş Sendikası Nevşehir İl Temsilciği, yaklaşık 20 gün önce iş bırakma eylemi başlattı. Hava-İş Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal’ın katılımıyla Nevşehir’in Göreme beldesinde bulunan balon uçuş alanında düzenlenen grev mitingine Türk-İş’in yanı sıra Nevşehir ve çevre illerden gelen sendikalar ve sivil toplum kuruluşları da destek verdi.

KÖPEK SUSTURMA GÖREVİ VERİLİYOR

Hava-İş Başkanı Tatlıbal, “Birilerinin işçileri tehdit ederek sendikalaşmanın önünde engel olması, bizleri saf dışı bırakma gayreti işçilerini aslında sevmediklerini gösteriyor. Biz burada işçi kardeşlerimizin yaşam standartları yükselsin, sosyal hakları üst seviyeye çekilsin ve en önemlisi de iş garantisi olsun isteklerimizi belirtmek üzere burada toplandık. Bu kardeşlerimiz gece, gündüz demeden, devletin belirlediği asgari ücretinde altında maaşlar alarak çalışıyor. Hatta bazı firma sahipleri evlerinin arkasındaki köpekleri susturma görevini bile veriyorlar. Bunu çok iyi biliyoruz. Buna ‘dur’ demek üzere buradayız” dedi.

Greve çıktıkları için işten atılan işçiler ise alın terinin hakkının istediklerini ve eylemlerini süreceğini belirtti.

SÜREKLİ İŞ TALEBİ

Hava-İş Sendikası Kapadokya Temsilcisi Oğuzhan Alkan ise; “Greve katılan 15 kişi işten atıldı. Burada turizm balonla anılır hale geldi. Balona binerek ciddi bir gelir bırakan ziyaretçiler var. İşverenlerin herhangi bir ekonomik sıkıntısı da yoktur. Bizim isteğimiz işverenlere ortak olmak değildir. Sadece 12 ay boyunca çalışmalarıdır. Kış sezonundan işten çıkartılanlar iş bulamıyor. 3-4 ay boyunca ciddi sorunlar yaşıyorlar. Yer ekibindeki arkadaşların 12 ay boyunca çalışmalarını ve özel işlerinde kullanmamalarını istiyoruz. Balon işçisinin bağda, inşaatta değil sadece kendi işini yapmasını istiyoruz” diye konuştu.
Türk-İş Kayseri İl Temsilcisi İdris Güven ise, yapılan bu grevi desteklediklerini söyledi. (Nevşehir/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Dicle Nehri kenarına atılan insan uzuvları alındı

SONRAKİ HABER

Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı ile basın toplantısında konuşuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa