İdlip'te el Kaide'cilerle ÖSO'cular birbirine girdi

İdlip'te el Kaide'cilerle ÖSO'cular birbirine girdi

Suriye'de İdlip vilayetinin güneyinde el Kaide bağlantılı gruplarla Özgür Suriye Ordusu birbirine girdi.

El Kaide'nin Suriye kolu el Nusra Cephesi, Maarat el Numan şehrinde, ÖSO'ya bağlı 13. Tugay'ın, ana karargahlarına ve üyelerinin evlerine baskın düzenlediğini iddia etti. 13. Tugay ise bu iddiayı yalanlayarak ilk Nusra'nın saldırdığını belirtti.

Geçtiğimiz günlerde Nusra, İdlip'te Suriyeli muhaliflerin bir kısmının kullandığı 3 yıldızlı bayraklarla düzenlenen eylemlere saldırmıştı.

ABD, Türkiye ve Körfez ülkelerinden silah dahil pek çok şekilde destek alan 13. Tugay'ın Nusra'yı, İdlip'te "ılımlı" gruplara yönelik yaklaşımı nedeniyle eleştirdiği belirtilirken, 13. Tugay'ın Nusra'ya yönelik saldırısında ABD yapımı antitank TOW füzelerinin kullanıldığı öne sürüldü.

Nusra ve Cundül Aksa grupları, dün akşam 13. Tugay'ın Maarat el Numan ve Han Şeyhun başta olmak üzere karargahlarına saldırı düzenledi. Saldırılar sonrası 13. Tugay'a ait çok sayıda silaha el konulduğu belirtildi. 13. Tugay'ın saldırı altındaki merkezlerde bulunan karargahlarını tahliye ettiği aktarıldı.

İdlip vilayeti, Şii Foa ve Kefraya köyleri dışında tamamen cihatçıların kontrolünde bulunuyor. 2015 Mart ayında, Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar'ın işbirliğiyle, el Nusra Cephesi ve Ahrar'uş Şam'ın öncülüğünde kurulan 'Fetih Ordusu' vilayetin tamamını ele geçirmişti. 'Fetih Ordusu'na, 13. Tugay gibi ÖSO grupları da dahildi. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 13 Mart 2016 09:15
www.evrensel.net