BM raporu: Güney Sudan'da askere tecavüz izni verildi

BM raporu: Güney Sudan'da askere tecavüz izni verildi

Güney Sudan’daki kriz hakkında bir rapor yayımlayan BM, ‘Dünyanın en korkunç durumlarından biri’nin yaşandığını belirtti. Raporda milislere tecavüz izni verildiği, katledilen 10 bin 553 sivilin 829’unun boğularak öldürüldüğü ifade edildi.

Birleşmiş Milletlerin (BM) yayımladığı rapora göre, Güney Sudan yönetimi askerlere ödeme yapmak yerine; onlara, ‘tecavüz etme hakkı’ verdi. Tecavüzün Güney Sudan askerleri arasında da ‘Kabul edilebilir bir eylem’ olarak görüldüğünü belirten rapora göre, muhalefete yardımcı olduğu düşünülen kişiler, kadın, yaşlı ya da engelli olduklarına bakılmaksızın canlı canlı yakıldı, konteynerlerde havasızlıktan boğuldu, ağaçtan sallandırılarak idam edildi ya da parçalara ayrıldı.

Rapora göre 2015 kasımından önceki bir yılda Güney Sudan’ın Birlik eyaletinde yaklaşık 10 bin 553 sivilin öldüğü tahmin ediliyor. Bunların 7 bin 165’i doğrudan şiddet nedeniyle, 829’u boğularak öldü. Katliamlar, rastgele değil; bilinçli, sistematik ve etnik temellere dayanarak yapıldı. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net
ETİKETLER BMGüney Sudan