12 Mart 2016 16:30

Dersim’de yaşam alanları 'Özel Güvenlik Bölgesi' ilan edilen köylüler: Yasakları tanımıyoruz

Dersim’de yaşam alanları 'Özel Güvenlik Bölgesi' ilan edilen köylüler: Yasakları tanımıyoruz

Paylaş

Kemal ÖZER
Dersim

Dersim Valiliği tarafından 11 bölgenin yeniden “Geçici Özel Güvenlik Bölgesi” ilan edilmesine tepki gösteren köylüler, 90’lı yıllarda da köylerinin yakılıp yıkıldığını halkın zorla göç ettirildiğini söyledi. Şimdi de benzer uygulamaların hayata geçirilecek olmasını kabul etmeyeceklerini söyleyen köylüler, artık köylerini terk etmeyeceklerini ve tek geçim kaynağı olan arıcılık ve hayvancılıktan vazgeçmeyeceklerini dile getirdi.

Bölgede pek çok ilin valilikleri baharın gelişiyle “Özel Güvenlik Bölgesi” alanlarını genişletti. Bu kentlerden biri olan Dersim’de 11 bölge “Geçici Özel Güvenlik Bölgesi” ilan edildi. Bu bölgelerde yaşayan köylüler ise yasaklara tepkili. Dersim merkeze bağlı Kalaycı köyünden Musa Yüksel, ’90’larda da benzer şekilde uygulamalara maruz kaldıklarını ve yakılıp boşaltılan köylerini bu kez terk etmeyeceklerini söyledi.

“Her yeri yasakladılar, insanlar hayvancılık yapıyor. Ne yapacak işlerimiz ne de bırakacak toprağımız var. Buraları yasaklayacaklarına evlerimizi, köylerimizi de yaksınlar daha iyi. Biz arıcılık yapıyoruz, hayvancılık yapıyoruz” diyen Yüksel ’90’larda yaşadıklarını şu sözlerle anlattı; “Biz bunları daha önce de birebir yaşadık. Köyden Mazgirt’e oradan da Dersim’e sürüldük. Hayvanlarımızı getiremedik. Asker etrafı sarmıştı neredeyse bizi öldürecekti. Biz bunları çok yaşadık.”

Yüksel, yasaklı alanlardan çıkmayacaklarını söyledi.

BURALARI TERK ETMEYİZ

Zeki Yüksel de “90’larda da yasak getirerek köylerimizi yaktılar. Devlet şiddetine maruz kaldık. 10 sene köyümüz boş kaldı. Daha sonra da geldiğimizde izin vermiyorlardı. Akrabalarımızın çoğu köy hasretinden, kahırdan öldü. 2000’li yıllarda geri döndük. Devletin politikası yasaklarla buraları tekrar yıkmak ve yakmak olabilir. Artık kendi imkanlarımızla direneceğiz, burayı terk etmeyiz, bundan sonra gideceğimiz yer yok” diyerek duruma tepki gösterdi.

‘BU TOPRAKLARDAN BAŞKA YERİMİZ YOK’

Köylülerden Mustafa Yüksel de yasaklara “Köylüler fakirdir, geçim kaynakları yok. 5-10 kovan arımız var başka bir şeyimiz yok siz buraları da yasaklarsanız biz nasıl yaşayacağız” sözleriyle sitem etti.

Köyde çobanlık yapan Aslan Yüksel ise, “Yasaklı bölge her şekilde yaşamımızı etkiler. Hayvancılık yapamayız. Geçmişte yine hayvancılık yapıyorduk, Daha sonra İstanbul’a gittik. Türkiye’de savaş ortamının son bulmasını istiyoruz. Barış olmazsa herkes için çok kötü olur” diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

Kilis merkezine bir kez daha füze düştü

SONRAKİ HABER

CHP Kuşadası ilçe yönetimi görevden alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa