Şırnaklı öğrenciler YGS'ye memleketlerinden uzakta girecek

Şırnaklı öğrenciler YGS'ye memleketlerinden uzakta girecek

İnanç YILDIZ
Antep

Şırnak’ta, YGS’e gireceğini bildiren 7 bin 927 öğrenci, ÖSYM tarafından Antep, Batman ve Siirt'e gönderildi. Yoğun saldırılar altında sınava hazırlanmaya çalışan öğrenciler, sınavdan pek umutlu değil.
Şırnak ve ilçelerinde aylardır süren sokağa çıkma yasağı ve yoğun ablukadan dolayı eğitime ara veren öğrencilerden lise mezunları ve lise son sınıf öğrencileri yarın yapılacak Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) için bölge illerine dağıtıldı.  Sınava girecek binlerce Şırnaklı öğrenci, belediye araçları ve kendi imkanlarıyla sınav yerlerine ulaşmaya çalıştı. Bu kapsamda Antep’e gelen yüzlerce öğrenci Kızıltepe’ye kadar neredeyse 10 dakikada bir aramaya, GBT’ye tabi tutulurken, zaten uzun olan yolculuğun çileye dönüştüğünü söylediler. Gece saatlerinde Antep’e varan öğrencilerden daha önceden kendi imkanlarıyla kalacak yer ayarlamayanlar, HDP Antep İl Örgütünde oluşturulan koordinasyonla, sınav yerine yakın ailelerin ve üniversite öğrencilerinin evlerine yerleştirildi. 1500’in üzerinde öğrencinin gelmesi beklenen Antep’te, 700’ün üzerinde öğrencinin HDP koordinasyonuna başvurduğu öğrenildi.

‘SINAVA ÇALIŞAMADIK, KÖTÜ GEÇECEK!’
40-50 gün süren yasakların üzerlerinde oluşturduğu psikolojiden dolayı sınava neredeyse hiç çalışamadıklarını söyleyen Sıddık Güleş, “Merkeze yakın olmamıza rağmen sürekli silah sesleri patlıyordu. Bunları duyuyorduk. Psikolojimiz çok kötü etkilendi. Ders çalışamadık” dedi. Rakiplerine göre daha dezavantajlı olduklarını belirten Güleş, “Okullar bir ay geç açıldı bizim orada. 2 ay da gitmedik. 3 ay kaybımız var yani. Bu şartlarda sınava gireceğimizden çok ümitli değiliz. Kötü geçecek büyük ihtimalle” dedi.
Şırnak’tan Antep’e gelerek sınava girmenin kendisini de kötü etkileyeceğini dile getiren Murat Bağı ise, “Bizim için çok büyük bir sorun buraya gelip sınava girmek. Çok masraf oldu. Belediyelerden haberimiz yoktu. Arkadaşlarımız önceden görüşüp halletmişlerdi gelişlerini. Kendimiz bilet kesip geldik. Burada otogara gelince HDP’den arkadaşlar gelip bizi karşıladılar. Bir ailenin yanında kalacağız” diye konuştu.

www.evrensel.net