12 Mart 2016 04:56

Antep’teki iş cinayetinin altındaki gerçek: Makine 1.5 saat durmasın diye...

Paylaş

İnanç YILDIZ
Gaziantep

Gaziantep’te Çelemler Sentetik’te bir işçinin can verdiği iş cinayetinin ardından yine kâr hırsı çıktı. 36 yaşındaki Deniz Keklikçi adlı işçinin makinenin silindirine dolanan ipliğin, makine 1.5 saat duruş yapmasın diye çalışırken temizlemek istediği sırada feci şekilde can verdiği ortaya çıktı. 

Gaziantep’te Başpınar 2. Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Çelemler Sentetik Dokuma Sanayi ve Tic. AŞ fabrikasında 13 yıldır çalışan Deniz Keklikçi, önceki gün silindire dolanan şeffaf ipliği kesmek isterken ilk önce elini makineye kaptırdı, ardından göğüs kafesi silindir ve şase arasında sıkışarak parçalandı. Olayı fark eden işçiler makineyi durdurarak Keklikçi’yi sıkıştığı yerden çıkardı. İşçiler Keklikçi’yi fabrikada bir araca bindirerek yolda çağırdıkları ambulansa bindirdi. Şehitkâmil Devlet Hastanesine kaldırılan Keklikçi yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı. 

EN TEHLİKELİ BÖLÜM

Keklikçi 36 yaşında 4 çocuk babasıydı. 13 yıldır çalıştığı fabrikada hayatını kaybetmeden önce bölüm çavuşu olarak çalışıyordu. 200 civarında işçinin çalıştığı fabrikada çuval üretimleri yapılıyor. Keklikçi’nin can verdiği yer ise fabrikada en tehlikeli yer olarak biliniyor. Bu yüzden işçiler makinede oluşan olumsuz durumları bölüm çavuşlarına bildiriyor, gerekli müdahaleleri de çavuşlar yapıyor. Makinelerin üzerinde makinelerin kullanıma dair gerekli bilgiler yer alıyor olmasına rağmen, silindire dolanan iplik genellikle bıçakla kesilerek kurtarılıyor. 

BİNDE BİR GÖRÜLEN OLAY CAN ALDI

Ancak talimata göre silindire dolanan ipliğin temizlenmesi için makinenin kapatılması gerekiyor. Makinenin kapatılıp, silindirin temizlenme işleminin 1.5 saat alacağından bu işlem genelde “Silindire dolanan ipi kurtaracağını düşünüyorsan” makine çalışıyorken bıçakla keserek yapılması sağlanıyor. Çünkü patron açısından makinenin kapalı kalacağı süre zarar olarak görünüyor. Bu nedenle gerekli uyarılar yapılmazken, çavuşlar da genellikle makineyi kapatmamayı tercih etmek zorunda kalıyor. İşçilerin tabiriyle silindire ipliğin dolanması “binde bir görülen” bir şey olsa da, iş güvenliği yetersiz olunca binde bir görülen olay bir işçinin can vermesiyle sonuçlandı. 

PATRON TEMSİLCİSİ AÇIKLAMA YAPMADI

Öte yandan yaşanan iş kazası sonucu Selimiye-1 Sosyal Tesisinde taziyeler kabul edilirken, fabrikadan işçilere iki gün üretimin durdurulduğu bilgisi verildi. Taziye evinde Keklikçi’nin yakınlarıyla görüştüğümüz sırada adını vermeyen işveren temsilcisi, yaşanan iş kazası konusunda bilgi vermekten kaçınarak, “Alacağınızı aldığınız arkadaşları acılarını yaşasınlar” dedi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

12 Mart Gazi Katliamı’nın üzerinden 21. yıl geçti: Artık katliamlar olmasın

SONRAKİ HABER

Cihan Medya ve Irmak TV'ye de kayyım atandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...