Devlet, Cizrelilere yardım dağıtılmasını engelliyor

Devlet, Cizrelilere yardım dağıtılmasını engelliyor

Çok sayıda insanın katledildiği ve binlerce evin yerle bir edildiği Cizre’de halka yardım etmek isteyen kurumlar devlet güçleri tarafından engelleniyor. Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin yöneticilerinden Fidan Kanlıbaş, yardım yaptıkları esnada devlet güçlerinin engellemeleriyle karşılaştıklarını belirtti.

Yasak boyunca Cizre halkının devlet güçleri tarafından mağdur edildiğinin söyleyen Kanlıbaş, devletin kendilerini engelleme sebebinin mağdur olan halkı devlete muhtaç hale getirmek olduğunu söyledi.
Kanlıbaş, “Biz dağıttığımızda aileler yardımların kim tarafından yapıldığını soruyorlar. Eğer yardımlar devlet tarafından yapılıyorsa geri çeviriyorlar ama Rojava Derneği veya DBP’li belediyelerin yardımları ise alıyorlar” dedi. Yardım çalışmalarının hiçbir gerekçe göstermeden engellendiğini söyleyen Kanlıbaş, “Devlet güçleri her gün yemek ve su dağıtan araçlarımıza el koyuyor ve gıda depomuzu basıyor. Bize, ‘Gıda dağıtan araç saat kaçta çıkıyor, hangi mahalleye, hangi sokağa gidecek ve kimlere yemek dağıtılacak’ bunların bilgisini 155 polis hattına bildirmezseniz dağıtım yapamazsınız’ diyorlar” diye konuştu. 

Cizre Belediyesi Avukatı Sertaç Özkan devlet güçlerinin yardımlarını engelleme olarak ‘Kaymakamlıktan izin alınmadığı’ gerekçesini sunduğunu belirterek, “Yardım dağıtılırken kaymakamlıktan izin almaya gerek yoktur. Yapılan engellemeler hukuki değil keyfidir. Bu engellemelerin ortadan kaldırılması için hukuki yollara başvuracağız” dedi. (Şırnak/DİHA)

www.evrensel.net