11 Mart 2016 18:18

Yeryüzü Kadınları Virginia Woolf'u cinsiyetçi dille anlatan İthaki'yi protesto etti

Paylaş

Yeryüzü Kadınları, ünlü İngiliz feminist yazar Virginia Woolf'un, "Kendine Ait Bir Oda" adlı eserini yayınlayan İthaki Yayınları'nı Woolf'u tanıtırken kullandığı cinsiyetçi söylemlerini, İthaki Yayınları'nın binasının kapısına Woolf'un fotoğrafını asarak ve kapıya kırmızı boya dökerek protesto etti. 

Yeryüzü Kadınları, ünlü İngiliz feminist yazar Virginia Woolf'un, "Kendine Ait Bir Oda" adlı eserini yayınlayan İthaki Yayınları'nı Woolf'u tanıtırken kullandığı cinsiyetçi söylemleri dolayısıyla protesto etti. Kadınlar, İthaki Yayınları'nın Kadıköy'de bulunan binasının kapısına Woolf'un fotoğrafını asarak, kapıya kırmızı boya döktü. Binanın yanındaki duvara da "Virginia burada" yazan kadınlar, yaptıkları bu eylemi de kendi twitter adresinden paylaştı.

İTHAKİ'NİN CİNSİYETÇİ SÖYLEMİ! 

İthaki Yayınları Woolf için şunları söylemişti: " Küçük yaşta yazarlığa, 59 yaşında mezarlığa adım attı. Dalgalarla sörf yapıp, nehir bile denemeyecek bir kaşık suda boğuldu. Bilinç çıkışı mı nehrin akışı mı? Odalar da ışıksızdı. Paranoyaklığı zaten Shakespeare'in olmayan kız kardeşi üzerine saatlerce konuşmasından belliydi. Geri gelir mi? Gelirse gelsin, kim korkar bakire kurttan?" (DİHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Gün TV'ye 10 günlük ekran karartma cezası

SONRAKİ HABER

SES: Sağlık personeli Yüksekova ve Nusaybin’den çıkarılıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...