21 Nisan 2012 08:31

İçerde ‘köprü’ dışarıda protesto

İSTANBUL Boğazı’na inşa edilecek 3. köprünün yapımını da içeren Kuzey Marmara Otoyolu Projesi ihalesi için teklifler alınırken, aynı saatlerde dışarıda “3. Köprü Yerine Yaşam Platformu” üyelerinin protestosu vardı.4 TEKLİF VAR11 firmanın şartname aldığı ihaleye 5 teklif geldi. İhaleye, “Salini SP

İçerde ‘köprü’ dışarıda protesto

Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Paylaş

4 TEKLİF VAR

11 firmanın şartname aldığı ihaleye 5 teklif geldi. İhaleye, “Salini SPA- Gülermak Ortak Girişimi, IC İçtaş İnşaat-Astaldı SPA Ortak Girişimi, China Communications Construction- Doğuş İnşaat ve Ticaret AŞ, Yapı Merkezi ve Arkon İnşaat Ortak Girişim Grubu, MAPA İnşaat ve Ticaret Anonim Şirketi, Cengiz İnşaat Sanayi-Kolin İnşaat-Limak İnşaat-Makyol İnşaat ve Kalyon İnşaat Ticaret AŞ, Ortak Girişimleri” şirketleri teklif verdiler. Ancak Communications Construction-Doğuş İnşaat ve Ticaret AŞ ortaklığının teklifi “uygun döküman sağlayamaması” nedeniyle kabul edilmedi.

KÖPRÜ KARŞITLARI DIŞARIDA EYLEMDEYDİ

İçeride ihale için teklifler alınırken, bina önünde de 3. köprünün “cinayet” olduğunu belirten
köprü karşıtları protestodaydı. Eylemde konuşan Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Akif Burak Aktaş, birkaç kez ertelenen ihale için teklifler alındığını, bu ihalenin AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ve emlak inşaat lobisinin bir rant projesi olduğunu dile getirdi.

Aktaş projenin “kalkınma ve uygarlık projesi” olmadığının kanıtlanmasına karşın ihaleden vazgeçilmemesini eleştirdi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Sendika ve odalardan bor uyarısı

SONRAKİ HABER

Turkey ranks 130th for sexual inequality out of 149 countries

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa