11 Mart 2016 08:56

'Obama, Erdoğan'ı beceriksiz ve otoriter biri olarak görüyor'

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Mart'ta nükleer zirve için ABD'ye gitmeye hazırlanırken, Barack Obama, bir dergiye verdiği röportajda Erdoğan'ı ''beceriksiz'' ve ''otoriter'' sözleriyle tanımladı.

ABD Devlet Başkanı Barack Obama, The Atlantic'ten Jeffrey Goldberg'e konuştu. Goldberg,  Obama'nın Erdoğan için "beceriksiz" ve "otoriter" sözlerini kullandığını yazdı.

Goldberg'ün yazıda kullandığı ifadeler şöyle: ''Diğer bazı liderler de Obama'nın canını sıkıyor. Eskiden Obama, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Doğu ile Batı arasında köprü olabilecek ılımlı bir Müslüman lider olarak görüyordü. Şimdiyse Obama onu, o kocaman ordusunu kullanarak Suriye'ye istikrar getiremeyen beceriksiz ve otoriter biri olarak görüyor.''

OBAMA'NIN SÖZLERİ DIŞİŞLERİ SÖZCÜSÜNE SORULDU

Obama'nın söylediği belirtilen sert sözler ABD Dışişleri Bakanlığı'nın düzenlediği basın toplantısında da gündeme geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, bir gazetecinin "Röportaja göre Başkan Obama, şimdi Erdoğan'ı 'beceriksiz' ve 'otoriter' olarak niteliyor. Suriye'ye istikrar getirmek için güçlü ordusunu kullanmayı reddettiğini söylüyor. Türkiye'nin ordusunu kullanma yönünde bir beklentisi mi vardı?" şeklindeki sorusu karşısında Obama'nın Erdoğan'a yönelik sözlerini yorumlamaktan kaçındı.

Obama'nın röportajda söylemiş olduğu öne sürülen sözleri inkar etmeyen Toner soruyu, "Röportajın farkındayız. Çok geniş kapsamlı konuları içeren bir röportaj. Obama'nın ne dediği ya da demediği konularında konuşmayacağım. Şurası açık ki Türkiye ile birlikte çalışmayı sürdüreceğiz. Ortada karmaşık bir IŞİD sorunu var, Türkiye ile değişik konularda stratejik farklılıklarımız var. Ama bununla birlikte Türkiye önemli adımlar attı, sığınmacılara kapısını, IŞİD ile mücadelede bize İncirlik üssünü açtı" diye yanıtladı.

Toner, Türkiye'nin ABD'nin yakın bir ortağı ve NATO müttefiki olduğunu belirtti. Mark Toner, "Obama, Erdoğan'ı otoriter biri olarak niteledi. "Erdoğan demokratik bir lider değil de otoriter bir lider mi?" sorusunu da "Direkt olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili olmasa bile, Türk hükümetinin attığı bazı adımlar konusunda oluşan kaygılarımızı açıklama konusunda çok açık olduk. Türk yetkililer, medya özgürlüğü ve başka konularda, Türkiye'nin kendi anayasasında da güvence altına alınan demokratik standartlar ve değerler konusunda karşı adımlar attı. Yakın bir ortak ve müttefik olarak, Türkiye ile demokratik süreçleri ve kurumları güçlendirme konusunda konuşmaya hazırız" diye yanıtladı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Suriye ordusu, İdlip'e yönelik operasona hazırlanıyor

SONRAKİ HABER

ABD'li komutan: IŞİD'e karşı Erdoğan ile kazanamayacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...