11 Mart 2016 04:59

Irak’a götürülen işçilere 4 aydır ücret ödenmiyor: İnşaat işçilerine Kerbela zulmü

Paylaş

Eren ERGİNE
İstanbul

AKP’li Beylikdüzü Eski Belediye Başkanı Vehbi Orakçı’nın sahibi olduğu Marmara Mühendislik İnşaat tarafından Irak’taki Kerbela’ya götürülen yaklaşık 150 işçiye 4 aydır ücretleri ödenmiyor. “Kerbela’da mağdur olduk, yemek yiyecek paramız yok, şantiyede esir durumundayız” diyen işçiler, haklarının verilmesini istiyor.

Marmara Mühendislik İnşaat şirketinin Kerbela’da yaptığı lüks villaların şantiyesinde çalışan Türkiyeli işçiler gazetemize yolladıkları video ile ücretlerinin ödenmediğini, Türkiye’ye dönecek paraları olmadığı için ise şantiyeden dışarıya çıkamadıklarını anlattı. Marmara Mühendislik İnşaat yetkililerinin projeyi yetiştiremediğini bu sebepten dolayı projeyi Arap firmanın aldığını belirten işçiler, Marmara Mühendislik yetkililerinin ise işçilerin parasını vermeden ortadan kaybolduğunu aktardı. Muhatap bulamayan inşaat işçileri “Kerbela’da mağdur olduk, yemek yiyecek paramız yok, şantiyede esir durumundayız” dedi. Her 6 ayda bir Türkiye’den Irak’a yüzlerce işçinin, Marmara Mühendislik bünyesinde çalışmaya gittiği bilgisini veren işçiler “Sadaka değil hakkımızı istiyoruz” dedi.

MARMARA YAPI'DAN AÇIKLAMA

Marmara Yapı'dan konu hakkında açıklamada ise "Son 3 aydır Irak'la yaşanan siyasi gerilimin de etkisi olduğuna inandığımız artniyetli uygulamalarla karşılaşmaktayız. İşveren kurum, hakedişlerimizi onaylayıp, ödeme yapmamaktadır. Bu olumsuz koşullardan dolayı personellerimizi tahliye etme kararı almak zorunda bırakıldık. Ancak vize vb. işlemler zaman aldığından dolayı çalışanlarımız üzerinde bir gerilim oluşturulmuş ve konu biraz da abartılarak yansıtılmıştır" denildi.

İŞÇİLER EVRENSEL'E TEŞEKKÜR ETTİ

Kerbela'da bulunan ve haberi gönderen işçiler, haberin yayınlanmasının ve gazetede manşet olmasının ardından Facebook sayfamıza gönderdikleri mesaj ile "Teşekkürler evrensel sesimize ses oldun" dediler.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kamu emekçilerinin ardından işçiler de hedefte: İşçilere zapturapt genelgesi

SONRAKİ HABER

Polisten Kırşehir Cemaş Döküm işçilerine: 'Meydan da yürüyüş de yasak'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...