Hasar tespiti ve halka yardım da engelleniyor

Hasar tespiti ve halka yardım da engelleniyor

Birçok kurum Cizre’nin yeniden inşası için kolları sıvarken, teknik inceleme ve hasar tespitinden, yurttaşların dayanışma yardımlarına kadar birçok konu devletin engeline takılıyor. İlçeye giden heyetler katliam delillerinin toplanmasının da engellendiğini belirtiyor. 

Cizre’ye gelen Hasar Tespit Komisyonu üyeleri bir hafta içinde defalarca gözaltına alındı. Son olarak dün sabah saatlerinde Cudi Mahallesi’nde çalışma yürüten 3 komisyon üyesi gözaltına alındı. Hasar Tespit Komisyonunun çalıştırılmamasına tepki gösteren yurttaşlar AKP’nin enkaz haline getirdiği ilçenin onarılmasını istemediğini söylüyor.

Hasar tespiti ve teknik destek için Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği (GABB) üyesi belediyelerin mühendisleri Cizre’de incelemelerini sürdürüyor. Kentteki durumu aktaran GABB Çalışanı Erdal Vassak, kentin altyapısının büyük bir bölümünün yıkıldığını söyledi. Resmi görevli olarak Cizre’ye gelmelerine rağmen engellerle karşılaştıklarını aktaran Vassak, “Kaymakamlık bilgilendirmeleri ilk günden bu yana yapılmasına rağmen yaşanan engellemelerin ne olduğunu anlayamıyoruz” dedi. 
Cizrelilerin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan Rojava Yardımlaşma Derneği de çalışmalarına engellere rağmen devam ediyor. Dernek Üyesi Fidan Kanlıbaş “Evlerin içinde kullanılabilecek tüm ihtiyaç malzemeleri yakılmış, tahrip edilmiş ya da kurşunlanmış. Özellikle beyaz eşyalar bütün evlerde kurşunlanmış. Tüm malzemeler bir şekilde kullanılamayacak hale getirilmiş. İnsanlar bir duvarın dibinde yaşamaya devam ediyor. Bütün kurum, kuruluşların yanı sıra halklar da bu dayanışmaya ortak olmalı. Cizre’de iğneden ipliğe her şeye ihtiyaç var. Yardımların daha fazla artması gerekiyor” dedi. (Şırnak/DİHA) 

www.evrensel.net