21 Nisan 2012 12:14

9 GDO’lu ürünün ithali reddedildi

BİYOGÜVENLİK Kurulu, genetiği değiştirilmiş 9 ürünün ithalini reddederken, ithal edilmeyi bekleyen 29 ürün başvurusu daha var.Biyogüvenlik Kurulu, ithali için başvuru yapılan 9 GDO’lu ürün hakkında karar verdi. Çevrecilerin GDO’lu ürünlerin her geçen gün daha büyük bir tehlike h

9 GDO’lu ürünün ithali reddedildi

Paylaş

BİYOGÜVENLİK Kurulu, genetiği değiştirilmiş 9 ürünün ithalini reddederken, ithal edilmeyi bekleyen 29 ürün başvurusu daha var.

Biyogüvenlik Kurulu, ithali için başvuru yapılan 9 GDO’lu ürün hakkında karar verdi. Çevrecilerin GDO’lu ürünlerin her geçen gün daha büyük bir tehlike haline geldiğine dikkat çekerek, gerçekleştirdiği protestolar sonuç verdi. Greenpeace tarafından verilen bilgiye göre; Biyogüvenlik Kurulu, 6 GDO’lu mısır çeşidini riskli bularak ithalini reddetti.

Kararın yerinde olduğunu belirten Greenpeace Akdeniz Tarım Kampanyası Sorumlusu Tarık Nejat Dinç, genetiği değiştirilmiş çeşitlerin tamamının reddedilmesi gerektiğinin altını çizdi. Şu anda doğrudan insan gıdasında kullanılmak üzere izin bekleyen 29 ayrı GDO’ya dair başvuru olduğunu ifade eden Dinç, “Bakan Eker’den, kamu ve çevre sağlığı adına bu başvuruların ivedilikle geri çekilmesi yönünde adım atmasını bekliyoruz. Öte yandan, Biyogüvenlik Kurulu’nun sosyo ekonomik değerlendirme komite raporlarında önerildiği gibi, tüketicilerin tercih haklarının ihlal edilmemesi adına söz konusu GDO’lu yemlerle beslenen hayvanlardan elde edilen et, süt, yumurta ve peynir gibi gıdaların acilen etiketlenmesi gerekmektedir” diye kaydetti. (HABER MERKEZİ)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Filyos çayında 1 cesede daha ulaşıldı

SONRAKİ HABER

Trump yine tehdit etti: Venezuela'ya en sert yaptırımları uygulamadık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa